Κόκκινες, αποβολές, ένταση και με ανατροπή το ντέρμπι ο Κόροιβος, 3-2 σετ την Ολυμπιάδα-ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ

Παιχνίδι που είχε πολλά και μεγάλη διάρκεια

Ο Κόροιβος με ανατροπή νίκησε 3-2 σετ τον Κόροιβο στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής τη Α2 Εθνικής βόλεϊ και είναι μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι είχε ένταση, κόκκινες, αποβολή του Ηλία Πατρινού στο 3ο και στο 5ο σετ με τους φιλοξενούμενους, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Κόζη, να είναι ψύχραιμοι και να φτάνουν στη μεγάλη νίκη.

Η Ολυμπιάδα διαμαρτύρεται υποστηρίζοντας ότι ο β’ διαιτητής Ανδρέας Λιναρδάτος στο 28-27 του 1ου σετ δεν υπέδειξε μπλοκ άουτ υπέρ των «πορτοκαλί» και αντί να γίνει το 29-27 και να τελειώσει το σετ έγινε το σκορ 28-28 για να πάρει ακολούθως το σετ ο Κόροιβος 31-29. Μάλιστα  ο διαιτητής Λεωνίδας Γεράνιος τιμώρησε τις δύο ομάδες με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία στο τέλος του 1ου σετ (το 28-28 έγινε 29-29).

«Χάσαμε την ηρεμία μας όταν προηγηθήκαμε 2-1 σετ. Ήταν ένα πραγματικό  ντέρμπι με εντάσεις και μεγάλες φάσεις. Απωλέσαμε την ψυχραιμία μας στη διακοπή του 3ου σετ και μπήκαμε με εκνευρισμό στο 4ο σετ. Ηττηθήκαμε από καλή ομάδα και συνεχίζουμε την προσπάθεια μας» δήλωσε ο προπονητής της Ολυμπιάδας, Άκης Δαρείος.

«Ήταν μία μεγάλη νίκη. Είχαμε προβλήματα όλη την εβδομάδα, αφού ο Κανάς ήταν άρρωστος και τελικά ο Κόζης δεν αγωνίστηκε. Αυτή η νίκη μας δίνει πλεονέκτημα για τη δυάδα και έγινε απέναντι σε  ισάξια ομάδα» δήλωσε από την πλευρά του ο προπονητής του Κόροιβου, Ανδρέας Γκρουμούσας.

Τα σετ: 29 – 31, 25 – 14, 25 – 23, 21 – 25,  11 – 15.

Διαιτητές: Γεράνιος και Λιναρδάτος

ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ (Ακης Δαρείος): Φίλιππου, Πατρινός, Θ. Γεωργακόπουλος, Γιαννούτσος, Μούρτζης, Δρακόπουλος (Αλιάι), Κανελλόπουλος, Κάπτης Τιμπιλής.

ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Ανδρέας Γκρουμούσας): Λιβαθηνός, Παπαθεοδώρου, Κανάς, Λυκούρεσης, Μαδούρας, Φ. Παναγιωτάρας (Μιχόπουλος), Γκρίλας-λ- , Σωτηρόπουλος, Κοσμάς, Αναστασόπουλος,  Σ. Παναγιωτάρας.