Kύπελλο Ελλάδος: Φιναλίστ με… αμφίρροπο παρελθόν

Είναι ο πέμπτος τελικός ανάμεσά στον Παναθηναϊκό και τον ΠΑΟΚ, ενώ οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί αι έξι φορές στα ημιτελικά

O ΠΑΟΚ έχει τέσσερις κατακτήσεις στους ισάριθμους τελευταίους του τελικούς, ωστόσο αντίπαλός του είναι ο Παναθηναϊκός, η τελευταία ομάδα που τον νίκησε σε τελικό το 2014.

Είναι ο πέμπτος τελικός ανάμεσά τους, με τον Παναθηναϊκό να έχει κερδίσει τρεις, το 1955, το 1977 και το 2014, ενώ ο ΠΑΟΚ είχε πάρει αυτόν του 1972. Έχουν παίξει ακόμα έξι φορές στα ημιτελικά, έχοντας από τρεις προκρίσεις, πέντε στα προημιτελικά με τρεις προκρίσεις του ΠΑΟΚ, και μια φορά στους “16” με πρόκριση του Παναθηναϊκού στα πέναλτι.
Αυτή είναι δηλαδή η 17η φορά που βρίσκονται αντίπαλοι, με τον Παναθηναϊκό να έχει “χαμογελάσει” εννέα φορές και τον ΠΑΟΚ επτά.
Μετά τον τελικό του 2014, ο ΠΑΟΚ σημείωσε δύο προκρίσεις επί του Παναθηναϊκού, το 2017 στα ημιτελικά και το 2020 στα προημιτελικά.

Η ιστορία που «έγραψαν» οι δύο ημιτελικοί
Ο Παναθηναϊκός πέρασε το απόγευμα της Τετάρτης από τη Λαμία με νίκη 2-0 και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό της 21ης Μαΐου. Οι “πράσινοι” είχαν να βρεθούν σε τελικό από το 2014. Περίμεναν τρεις ώρες για να μάθουν αν στον τελικό θα έχουν αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, όπως και το 2014, ή τον Ολυμπιακό, για πρώτη φορά από το 2004.
Τελικά στο Νέο Φάληρο το παιχνίδι πήγε στην παράταση, στη διάρκεια της οποίας ο Ολυμπιακός σκόραρε πρώτος, αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε και προκρίθηκε, για να βρεθεί για πέμπτη φορά τα έξι τελευταία χρόνια στον τελικό, με στόχο να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Το 0-0 αποδεικνύεται καλό για το γηπεδούχο!
Και τις τέσσερις τελευταίες φορές που μια ομάδα πήρε 0-0 στον πρώτο ημιτελικό εκτός έδρας τα τελευταία 20 χρόνια, απέτυχε να προκριθεί στον τελικό! Το 2007 η Ξάνθη, το 2011 ο ΠΑΟΚ, το 2012 ο Αστέρας Τρίπολης και το 2022 ο Ολυμπιακός. Τελευταία φορά που ομάδα πήρε 0-0 εκτός έδρας στον πρώτο ημιτελικό και προκρίθηκε ήταν η ΑΕΚ το 2002, πριν από 20 χρόνια δηλαδή.

2001-02 πέρασε η ΑΕΚ
Ξάνθη – ΑΕΚ 0-0 και ΑΕΚ – Ξάνθη 1-0 (παράταση)
2021-22 πέρασε ο ΠΑΟΚ
ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 0-0 και Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1 (παράταση)

Ιωαννίδης όπως ο Γκούμας, 25 χρόνια μετά!
Ο Φώτης Ιωαννίδης σκόραρε και στα δύο παιχνίδια της ημιτελικής φάσης για τον Παναθηναϊκό σε βάρος της Λαμίας. Κάτι τέτοιο είχε να κάνει ποδοσφαιριστής του Παναθηναϊκού εδώ και 25 χρόνια. Ήταν η περίοδος 1996-97, όταν ο Γιάννης Γκούμας σκόραρε και στους δύο ημιτελικούς αγώνες με αντίπαλο την Παναχαϊκή. Ανεξάρτητα ομάδας, προηγούμενος παίκτης με γκολ και στους δύο ημιτελικούς αγώνες ήταν ο Αλεκσάνταρ Πρίγιοβιτς του ΠΑΟΚ σκοράροντας και στα δύο παιχνίδια εναντίον του Πανιωνίου.

Τρίτη επιτυχία του ΠΑΟΚ στο Λεκανοπέδιο μετά το 90′
Μετά από 48 χρόνια ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πανηγυρίσει σε αγώνα Κυπέλλου στο Λεκανοπέδιο επιτυχία σε παράταση ή πέναλτι. Η προηγούμενη φορά ήταν το 1974 στον τελικό του “Νίκος Γκούμας”, όταν επικράτησε του Ολυμπιακού στα πέναλτι, ενώ είχε μια ακόμα πρόκριση, το 1973 σε μονό αγώνα επί του Φωστήρα στην παράταση στον Ταύρο.

Τρίτος αποκλεισμός στην παράταση
Η προηγούμενη φορά που ο Ολυμπιακός έχασε πρόκριση στην παράταση ήταν το 2007: στα προημιτελικά με τον ΠΑΣ Γιάννινα είχε χάσει 2-0 στα Γιάννενα, σημείωσε το ίδιο σκορ στο δεύτερο παιχνίδι, αλλά ο ΠΑΣ μείωσε σε 2-1 στην παράταση και προκρίθηκε. Ήταν και η μοναδική φορά που είχε χάσει έως τώρα στην παράταση διπλό νοκ άουτ αγώνα, ενώ είχε άλλο ένα μόλις αποκλεισμό σε παράταση, το 1977 από τον Παναθηναϊκό σε μονό ημιτελικό.