Κύπελλο: Πανσερραϊκός-Παναχαϊκή: 5-2 (Τελικό)

Σε εξέλιξη το δύσκολο εκτός έδρας, παιχνίδι της Παναχαϊκής η οποία αντιμετωπίζει τον Πανσερραϊκό για την 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας σε νοκ-άουτ αναμέτρηση. Οποια ομάδα κερδίσει, θα βρεθεί στους «16» της διοργάνωσης.

ΦΑΣΕΙΣ

Καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό με το Νάτσο να κάνει το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ

16΄ Μεγάλη ευκαιρία για την Παναχαϊκή. Ο Λιποράσε έπιασε δυνατά άουτ αλλά ο Γιαννικόγλου έπεσε και έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Στη συνέχεια της φάσης ο Λιπόρασε έπιασε την κεφαλιά  μέσα στη περιοχή αλλά πάλι ο Γιαννικόγλου μπλόκαρε την μπάλα.

23΄ Απειλεί η πάλι Παναχαϊκη.  Μετά από φάουλ του Κέρι, ο Τσακμάκης έπιασε γυριστή κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

30΄ Νέα ευκαιρία για τους κοκκινόμαυρους. Ο Κέρι εκτέλεση φάουλ από μακριά αλλά ο Γιαννίκογλου ήταν στη σωστή θέση και μπλόκαρε

39΄ Νέα καλή στιγμή για την Πατρινή ομάδα. Ο Μπουρλάκης εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Γιαννικόγλου ήταν στη θέση του καθάρισε τη φάση

40΄ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Πανσερραϊκός κερδίζει πέναλτι μετά την ανατροπή του Μούργου

41΄ Ο Πανσερραϊκός ανοίγει το σκορ μετά την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Said παρότι ο Κολοβούρης έπεσε σωστά

45+΄ Ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Δυνατό σουτ από τον Stina αλλά ο Κολοβούρης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ

51΄Νέα καλή στιγμή για τον Πανσερραϊκό ο οποίος απείλησε με απ΄ ευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Μούργο αλλά μπλόκαρε ο Κολοβούρης.

59΄ Ευκαιρία για την Πατρινή ομάδα. Ο Π. Καρακλάιτς με ατομική ενέργεια μπήκε στη περιοχή αλλά μπλόκαρε ο Γιανικόγλου.

62΄ΓΚΟΛΛ: Η Παναχαϊκή ισοφαρίζει σε 1-1 μετά από πολύ ωραία κίνηση του Μπουρλάκη ο οποίος μετά από σέντρα του Στεργίδη, έκανε το κοντρόλ και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα

65΄ ΓΚΟΛΛ: Ο Μυτίδης που σήμερα κάνει ντεμπούτο, μετά από ωραία σέντρα του Κέρι, πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι, σούταρε από κοντά και κάνει το 1-2

• Η Παναχαϊκή σε 4 λεπτά γυρνά τούμπα το ματς και με τα γκολ των Μπουρλάκη-Μυτίδη έχει μπει σε θέση «οδηγού».

85΄ Καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Μούργος κάνει το φάουλ από αριστερά αλλά  ο Κολοβούρης βγήκε και μπλόκαρε.

90΄ Ο Τακίδης δίνει αρχικά πέναλτι σε φάση με πρωταγωνιστή τον Σάιντ όμως μετά από συνεννόηση με τον βοηθό του, πήρε πίσω την απόφαση του. Αυτό έχει προκαλέσει διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους.

90+: Μετά από 7 λεπτά διακοπής, το παιχνίδι άρχισε ξανά. Εννιά λεπτά οι καθυστερήσεις.

90+: Στο 100΄ ο Πανσερραϊκος ισοφαρίζει σε 2-2 με τον Παντεκίδη.

Το παιχνίδι έληξε 2-2 και οι δυο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

103΄ ΔΟΚΑΡΙ: Παραλίγο αυτογκόλ για την Παναχαϊκή. Ο Κωνσταντακόπουλος πήγε να διώξει και έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι.

105΄: ΓΚΟΛ: Οι γηπεδούχοι πετυχαίνουν γκολ με την κεφαλιά του Μούργου  που προήλθε μετά από τη σέντρα του Πεταυράκη.

108΄ Ευκαιρία για την Παναχαϊκη. Ο Νιλτίνιο από τα αριστερά έκανε το φάουλ αλλά μπλόκαρε ο Γιαννικόγλου

111’  Μετά από τραγικό λάθος του Λαρέα, ο Κατσαντώνης έφυγε μόνος του και μπαίνοντας στη περιοχή, πλάσαρε τον Κολοβούρη γράφοντας το  4-2

115΄ Ευκαιρία για την Πατρινή ομάδα με την κεφαλιά του Τσακμάκη αλλά ο Γιαννίκολγλου έδιωξε δύσκολα

116΄ ΓΚΟΛ: Ο Πανσερράικος δίνει διαστάσεις στο σκορ καθώς ο Σοφιανός μετά από ασίστ του Κανίς στην αντεπίθεση, έβαλε γκολ και έκανε το 5-2

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ελευθερόπουλος): Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (81΄Ζέρης),  Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταβράκης, Νάτσος (81΄ Σοφιανός), Σιόντης (46΄ Ανάκογλου), Kanis, Stina (67΄ Κατσαντώνης), Μούργος, Said.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Στεργίδης, Larrea, Τσακμάκης, Liporace, Τσιάρας (113΄ Λινάρδος), Κωνσταντακόπουλος (113΄ Σίλβα), Μπουρλάκης (80΄Χαντί), Κέρι (88΄ Νιλτίνιο), Αλεξόπουλος (46΄Μυτίδης λ.τ.) , P. Karaklajic (60΄ Ν.Karaklajic).

Στον πάγκο για την Παναχαϊκη βρίσκονται οι Ν. Καρακλάιτς, Χαντί, Μικές, Ρουγκάλας, Στασινόπουλος, Μυτίδης, Λινάρδος, Σίλβα, Νιλτίνιο.

Στον πάγκο της ομάδας των Σερρών βρίσκονται οι Κατσίκας, Ζέρης, Καρασαλίδης, Γιανναράκης, Δημητρίου, Μασκανάκης, Κατσαντώνης, Σοφιανός, Ανάκογλου.

• Διαιτητής ο Γ. Τακίδης (Κιλκίς) με βοηθούς τους Κορωνά  (Πειραία) και Φράγιο (Μακεδονίας) ενώ τέταρτος είναι ο Δραγούδης (Κιλκίς).
  • Στο δημοτικό στάδιο Σερρών βρίσκονται και 10-15 πατρινοί οπαδοί.
  • Από πλευράς Παναχαϊκής έχουν δει κίτρινη κάρτα οι Κωνσταντακόπουλος (20΄) και Καρακλάιτς (31΄) ενώ από Πανσερραϊκό ο Σιόντης (38΄).