M. Μητρόπουλος: «Ξέρω ότι αυτά τα σουτ είναι στο ρεπερτόριό μου»

Χίλια – δύο θα μπορούσε να κάνει εκείνη τη στιγμή ο Μίλτος Μητρόπουλος. Να κρατήσει τη μπάλα και να περιμένει τους συμπαίκτες του, να ανοίξει δεξιά σε ελεύθερο παίκτη, να τη γυρίσει πίσω. Πραγματικά, ό,τι ήθελε.
Ομως, ήταν άλλη η έμπνευση της στιγμής. Αφού πήρε τη μπάλα, προχώρησε λίγο και 4-5 μέτρα έξω από την περιοχή, «αμολάει» μια σουτάρα με εξωτερικό φάλτσο στέλνοντας με δύναμη τη μπάλα στο αριστερό «παραθυράκι» του Χάχαλη. Τι να πιάσει…
Αυτό ήταν το γκολ στο 25ο λεπτό με το οποίο προηγήθηκε ο Αρης Πατρών στο παιχνίδι με τη Θύελλα Πατρών, που μπορείτε να δείτε και σε βίντεο μπαίνοντας στο pelop.gr.
«Εκείνη τη στιγμή δεν σκέφτηκα τίποτα. Απλώς έχω δοκιμάσει ξανά τα πόδια μου από μακριά και το πίστεψα ότι θα το βάλω. Ξέρω ότι αυτά τα σουτ είναι στο ρεπερτόριό μου», λέει στην «Π» ο Μητρόπουλος, αλλά λίγοι γνωρίζουν ότι αυτό το γκολ δεν είναι το καλύτερο του.
Την περίοδο 2019-2020 είχε σκοράρει με σουτ πίσω από τη σέντρα με τη φανέλα του Αρη Πατρών στο παιχνίδι με τον Αετό Πατρών και μάλιστα πάλι σε έναν εξαιρετικό τερματοφύλακα όπως είναι ο Γιάννης Καλλιακμάνης.
Δυστυχώς, όμως, αυτό το γκολ δεν υπάρχει σε βίντεο, παρότι ήταν το καλύτερό του και σίγουρα θα είχε γίνει viral!
Ο Μίλτος θα μπορούσε να κάνει πιο σπουδαία πράγματα στο ποδόσφαιρο με τη μεταγραφή που είχε πάρει στην Παναχαϊκή, όμως λίγο οι συγκυρίες, λίγο ο ίδιος, ήταν οι λόγοι που επέστρεψε στη Γ’ Εθνική και μετά στο τοπικό. Δεν το συζητάμε ότι για το πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας είναι πολυτέλεια.
Ο 26χρονος μεσοεπιθετικός είναι γιος του παλιού άσου, Παύλου Μητρόπουλου, που είχε αφήσει το αποτύπωμά του σε όλες τις μεγάλες στιγμές της Αχαϊκής στις δεκαετίες ’80 και ’90.