Μάλαγα-Προμηθέας 67-54: Κρίμα, τραγικός στο α΄ ημίχρονο, παραλίγο ανατροπή στο τέλος, το μπορεί! – Φωτογραφίες

Ο Προμηθέας πλήρωσε το τραγικό α΄ ημίχρονο στο ντέρμπι με τη Μάλαγα και, πλέον, πρέπει πάσει θυσία να νικήσει την προσεχή Τρίτη στην Πάτρα. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έδειξε ότι το μπορεί, αρκεί να το πιστέψει!

Μάλαγα-Προμηθέας 67-54: Κρίμα, τραγικός στο α΄ ημίχρονο, παραλίγο ανατροπή στο τέλος, το μπορεί! - Φωτογραφίες Ο Προμηθέας βρίσκεται πίσω με 1-0 νίκες, αλλά τίποτα δεν έχει τελειώσει ακόμη

Το τραγικό α΄ ημίχρονο πλήρωσε επί της ουσίας ο Προμηθέας στο πρώτο παιχνίδι της σειράς της φάσης των «8» του BCL με τη Μάλαγα. Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο παρκέ και προηγούνταν σταθερά με +20 πόντους, θέτοντας τις βάσεις για το 1-0 νίκες. Το πατρινό συγκρότημα, ωστόσο, μείωσε ακόμη και στους 6 πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο (53-47), όμως μέχρι εκεί, καθώς οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι κι εκμεταλλεύθηκαν τις λάθος επιλογές των φιλοξενούμενων. Το σίγουρο είναι ότι η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου κρατάει την εικόνα της τελευταίας περιόδου, όταν έβαλε δύσκολα στους Ισπανούς και παραλίγο να φτάσει σε μια απίστευτη ανατροπή.

Πλέον, ο Προμηθέας καλείται να ισοφαρίσει τη σειρά σε 1-1 νίκες στο δεύτερο παιχνίδι που θα φιλοξενηθεί την Τρίτη (19:30) στο «Τόφαλος». Αν το πατρινό συγκρότημα νικήσει (με βάση την εικόνα του στη σημερινή τελευταία περίοδο, έδειξε ότι το μπορεί), τότε η πρόκριση στο Final-4 του Βελιγραδίου (26-28/4) θα κριθεί σε τρίτο και τελευταίο παιχνίδι, την Τετάρτη 17/4 και πάλι στην Ανδαλουσία. Εάν, όμως, οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου ηττηθούν και στην Πάτρα, τότε αποκλείονται από την τελική φάση του BCL. Για την ώρα, βέβαια, προέχει το παιχνίδι για το Top-6 της Basket League την Κυριακή (17:15) με τον Αρη στο «Τόφαλος».

Μάλαγα-Προμηθέας 67-54: Κρίμα, τραγικός στο α΄ ημίχρονο, παραλίγο ανατροπή στο τέλος, το μπορεί! - Φωτογραφίες Μάλαγα-Προμηθέας 67-54: Κρίμα, τραγικός στο α΄ ημίχρονο, παραλίγο ανατροπή στο τέλος, το μπορεί! - Φωτογραφίες Μάλαγα-Προμηθέας 67-54: Κρίμα, τραγικός στο α΄ ημίχρονο, παραλίγο ανατροπή στο τέλος, το μπορεί! - Φωτογραφίες
Διαιτητές: Ζουπάροβιτς (Βοσνία και Ερζεγοβίνη), Μαρκές (Πορτογαλία) και Μπαλντίνι (Ιταλία): Τα 10λεπτα: 22-10, 42-22 (ημ.), 50-38, 67-54.
ΜΑΛΑΓΑ (Ιμπον Ναβάρο): Κάρτερ 10 (2), Ντίαζ 3, Καλινόσκι 7 (1), Λίμα 2, Τόμας 1, Μπαρέιρο 2, Ετζίμ, Οσετκόφσκι 12 (2), Πέρι 13 (2), Σίμα 12, Τέιλορ 5 (1).
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας, Κόφεϊ 6 (3/4 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Χέιλ 14 (4/10 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Πάπας, Ρέινολντς 6 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Χρυσικόπουλος 5 (1), Κάουαν 11 (4/13 σουτ), Ετσενίκε 8 (3/9 δίποντα), Κόνιαρης (0/5 σουτ), Στίβενς 4.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μάλαγα: 15/17 ελεύθερες βολές, 14/37 δίποντα, 8/22 τρίποντα, 41 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη, 15 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 4/6 ελεύθερες βολές, 13/30 δίποντα, 8/33 τρίποντα, 38 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 18 λάθη, 20 φάουλ.

«Ο αντίπαλός μας μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ και πέτυχε μεγάλα σουτ. Τώρα θα γυρίσουμε στο σπίτι μας και θέλουμε να κάνουμε το 1-1 νίκες για να ξαναπάμε στην Ισπανία. Πρέπει να είμαστε πολύ πιο μαχητικοί και συγκεντρωμένοι», δήλωσε ο Χάντερ Χέιλ αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης.