Μαραθώνιος: Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Κίπτο με νέο ρεκόρ – Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος

Ο Αφρικανός δρομέας έφτασε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο στάδιο και γνώρισε την αποθέωση από τους χιλιάδες ανθρώπους που περίμεναν να χειροκροτήσουν τον πρώτο αθλητή και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες σε αυτόν τον κλασικό αγώνα

Μαραθώνιος: Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Κίπτο με νέο ρεκόρ - Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος

Ο Κενυάτης Κίπτο είναι ο νικητής του εφετινού, 40ού Μαραθώνιου δρόμου της Αθήνας.

Ο Αφρικανός δρομέας έφτασε πρώτος στο Καλλιμάρμαρο στάδιο και γνώρισε την αποθέωση από τους χιλιάδες ανθρώπους που περίμεναν να χειροκροτήσουν τον πρώτο αθλητή και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες σε αυτόν τον κλασικό αγώνα. Ο Έντουιν Κίπροπ Κίπτο σημείωσε μάλιστα νέο ρεκόρ διαδρομής, καλύπτοντας την απόσταση σε χρόνο 2 ώρες 10 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Κιλίμο και στην τρίτη ο Κιτσάνα.

«Θέλω να ευχαριστήσω τους διοργανωτές που με κάλεσαν. Θέλω να ευχαριστήσω την οικογένειά μου. Δεν ήμουν καλά προετοιμασμένος, δεν περίμενα να κάνω το ρεκόρ. Πίεσα πάρα πολύ και τα κατάφερα», υπογράμμισε στις πρώτες δηλώσεις του ο νικητής της κλασικής διαδρομής.

Πρώτος Έλληνας αθλητής και, φυσικά, νικητής του Πανελληνίου πρωταθλήματος, που διεξάγεται στο πλαίσιο του Αυθεντικού Μαραθωνίου της Αθήνας, ήταν ο Παναγιώτης Καραΐσκος. «Είναι η ένατη συμμετοχή μου, είναι το τέταρτο μετάλλιο μου. Ήξερα ότι ήμουν σε καλή κατάσταση και ήθελα να το επιβεβαιώσω στην κούρσα» είπε αρχικά ο Παναγιώτης Καραΐσκος μετά τον τερματισμό και συμπλήρωσε: «Από αύριο αρχίζουν οι καινούριοι στόχοι».

Η εκκίνηση του 40ου Μαραθωνίου Αθήνας

Στη γραμμή της εκκίνησης την Κυριακή 12 Νοεμβρίου βρέθηκαν μεταξύ άλλων ο Edwin Kiprop Kiptoo που έχει την καλύτερη επίδοση από τους συμμετέχοντες. Ο Κενυάτης δρομέας έχει ατομικό ρεκόρ 2:06.52 από τον περσινό μαραθώνιο στο Αμβούργο, όπου είχε καταλάβει την 7η θέση. Φέτος ήταν 3ος στο μαραθώνιο στο Μεξικό.

Μαραθώνιος: Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Κίπτο με νέο ρεκόρ - Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος Μαραθώνιος: Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Κίπτο με νέο ρεκόρ - Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος Μαραθώνιος: Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Κίπτο με νέο ρεκόρ - Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος Μαραθώνιος: Μεγάλος νικητής ο Κενυάτης Κίπτο με νέο ρεκόρ - Πρώτος Έλληνας ο Παναγιώτης Καραΐσκος
Σε 14 λεπτά τερμάτισε ο πρώτος στον αγώνα των 5 χλμ.

Το… ορεκτικό του παραδοσιακού Μαραθωνίου της Αθήνας είναι ο αγώνας των 5 χιλιομέτρων που ξεκίνησε περίπου στις 08:00 το πρωί και σταδιακά τερματίζουν όσοι έχουν δηλώσει συμμετοχή. Πρώτος τερμάτισε ο 22χρονος Νέστορας Κολιός από τα Ιωάννινα, όμως η χαρά της συμμετοχής σε έναν τόσο όμορφοα γώνα στο κέντρο της Αθήνας και ο τερματισμός στο Καλλιμάρμαρο αποτελεί μια ξεχωριστή εμπειρία από μόνη της.

Ο Νέστορας Κολιός τερμάτισε τον αγώνα σε 14:48 κατακτώντας την πρώτη θέση, ενώ πίσω του τερμάτισαν ταυτόχρονα σε 14:55 ο 20χρονος Γιώργος Κίρτσης από τον Εύοσμο και ο Ορφέας Ιωάννου από τα Ιωάννινα. Από κοντά ήταν και ο 26χρονος Ιταλός Φεντερίκο Μαϊόνε που ολοκλήρωσε τον αγώνα σε 15:08.