Με γκολ από την…Πάτρα στο 90 πρόκριση για τον Διαγόρα Ρόδου

Αρχηγός του και σκόρερ ο πρώην άσος της Παναχαϊκής, Κώστας Ρουγκάλας

Με γκολ από την...Πάτρα στο 90 πρόκριση για τον Διαγόρα Ρόδου

Ο Διαγόρας με γκολ του πατρινού αμυντικού Κώστα Ρουγκάλα στο 90′ επικράτησε του Άρη Σούδας στα Περιβόλια και προκρίθηκε στην δ΄φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στο παιχνίδι πρώτος απείλησε ο Διαγόρας με ένα μακρινό σουτ του Πίσπα(3′), ενώ ο Άρης απάντησε με τον Τσίτα(5′) λίγο μετά δίχως να φτάσει η μπάλα στην αντίπαλη εστία.

Στο 16′ ο ίδιος παίκτης επιχείρησε ένα γυριστό σουτ σε σέντρα του Κοκκινάκη, αλλά ήταν αδύναμο και ο Σκαφίδας μπλόκαρε. Στη συνέχεια το ματς πήγε στην δύναμη.

Φάσεις δεν είχαμε αλλά και οι δύο ομάδες έβγαλαν πάθος και διάθεση, δίχως να γίνουν απειλητικές. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα άστοχο σουτ του Ζούνη στο 43′.

Ο Άρης μπήκε πολύ δυνατά στην επανάληψη. Στο 50′ ο Σκαφίδας βγήκε και σταμάτησε τον Παπαδάκη σωτήρια!

Ο Διαγόρας άγγιξε το γκολ στο 62′ με τον Κουϊρουκίδη να πιάνει την κεφαλιά ολομόναχος στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση του Πίσπα, αλλά η μπάλα έφυγε αουτ!

Ο ρυθμός έπεσε στη συνέχεια και το ματς κυλούσε χωρίς φάσεις… Και εκεί που όλα έδειχναν πως το ματς θα πάει σε παράταση και πέναλτι, ο Διαγόρας βρήκε το γκολ στο 90′.

Εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και ο Ρουγκάλας με κεφαλιά έκανε το 0-1 και χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του!

ΑΡΗΣ ΣΟΥΔΑΣ (Νίκος Μαναρώλης): Καλαμαρίδης, Κοκκινάκης(76′ Τσίγκας), Βαρδάκης, Στεφανίδης, Βασιλάκης, Κυτράκης, Παπαθανασίου, Τσίτας, Ροκάκης, Μαθιουδάκης, Παπαδάκης

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΡΟΔΟΥ(Θεοδωσιάδης): Σκαφίδας, Ραφίνια(46′ Τσιαβίδας), Τάτσης, Ρουγκάλας, Σινγκ, Γιώργου, Παπαδόπουλος(46′ Μουμίν), Πίσπας, Κουϊρουκίδης, Ζούνης, Λαμπίρης