Με Ράπτη στους «16» του Challenge Cup ο Παναθηναϊκός.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα στο Ισραήλ, πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης

Πανηγυρική πρόκριση στις «16» καλύτερες ομάδες του Challenge Cup ανδρών πήρε ο Παναθηναϊκός, με τον Αλέξανδρο Ράπτη να πυροβολεί από 9 μ. έχοντας τέσσερις άσσους. Οι «πράσινοι» στο κατάμεστο κλειστό του Αγίου Θωμά επικράτησαν της Μακάμπι Τελ Αβίβ με 3-1 σετ και σε συνδυασμό με τη νίκη με 3-2 σετ στον πρώτο αγώνα στο Ισραήλ, πήραν το εισιτήριο για τον επόμενο γύρο της διοργάνωσης. Εκεί, θα αναμετρηθούν με την Ουκρανική Χόροντοκ.

Όλα κρίθηκαν στο τέταρτο σετ με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 2-1 σετ αλλά να βρίσκεται πίσω με τέσσερις (17-14). Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισαν σε 19-19, και μετά από έξι χαμένα ματς μπολ, έφτασαν στο 31-29 και στο τελικό 3-1 σετ.

Ο τεχνικός του ΠΑΟ Δημήτρης Ανδρεόπουλος τόνισε «Πρώτα από όλα να πούμε ότι είναι μια πολύ σημαντική στιγμή για τον Παναθηναϊκό.Η ομάδα είχε δέκα χρόνια να αγωνιστεί στην Ευρώπη και σίγουρα για εμάς είναι πολύ σημαντικό ότι καταφέραμε και συνδυάσαμε την επιστροφή μας με μια πρόκριση επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου. Περιμέναμε ότι η πρόκριση με τη Μακάμπι θα κριθεί στις λεπτομέρειες και φάνηκε και στους δύο αγώνες»

Ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος από την πλευρά του ανέφερε «Σε ομαδικό επίπεδο αυτή η στιγμή είναι πολύ σημαντική έως ιστορική θα έλεγα. Πετύχαμε την πρόκριση στο επόμενο στάδιο ενός ευρωπαϊκού κυπέλλου μετά από 10 χρόνια. Αλλά και ατομικά είναι πολύ σημαντική στιγμή γιατί πολλά παιδιά συμμετέχουν για πρώτη φορά σε ευρωπαϊκή διοργάνωση. Ήταν τιμή μας που παίξαμε με τόσο δυνατό αντίπαλο όπως είναι η Μακάμπι. Από την αρχή της χρονιάς θεωρούμε ότι μπορούμε να φτάσουμε μακριά. Το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό θεωρώ ότι είναι το πιο σημαντικό του πρώτου γύρου. Όποιος κερδίσει θα είναι πρώτος στην κατάταξη. Αν καταφέρουμε και βγούμε πρώτοι με το σύστημα των play-offs θα ξεκινήσουμε με μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα»