Με σούπερ Ντόρσεϊ και Γιάννη η εθνική «λύγισε» την Κροατία

Έκανε τα εύκολα δύσκολα, όμως στο τέλος η Ελλάδα επικράτησε με 89-85 της Κροατίας στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ 2022. Συγκλονιστικοί Τάιλερ Ντόρσεϊ και Γιάννης Αντετοκούνμπο.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν συγκλονιστικός στην πρεμιέρα της Εθνικής μας ομάδας στο Ευρωμπάσκετ απέναντι στην Κροατία και την οδήγησε στη νίκη με 89-85, με δύο τάπες και ισάριθμα καλάθια στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Νωθρό ξεκίνημα και… εντυπωσιακό 7λεπτο

Η Εθνική μας με τους δυο σέντερ της να είναι εκτός ξεκίνησε το ματς με τον Θανάση σε θέση «5» μαζί με τον Γιάννη φυσικά και τους Καλάθη, Ντόρσεϊ και Παπανικολάου. Το ξεκίνημα μας ήταν πολύ νωθρό τόσο σε άμυνα όσο και επίθεση, με τους Κροάτες να το εκμεταλλεύονται και να πηγαίνουν στο χαμηλό ποστ, όπου βρήκαν πόντους τόσο με τον Χεζόνια, αλλά και με τους Μπογκντάνοβιτς και Σάριτς, με αποτέλεσμα να φέρουν το ματς στο τρίλεπτο στο 10-3, με την Εθνική μας να έχει μόνο εύστοχο σουτ ένα τρίποντο του Ντόρσεϊ.

Από εκεί και πέρα όμως, η «γαλανόλευκη» βρήκε ρυθμό χάρη στην άμυνα της και στον Γιάννη Αντετοκούνμπο, με τον παίκτη όμως που κάνει τη διαφορά να μην είναι άλλος από τον Ντόρσεϊ που έδειξε με το καλημέρα ότι είναι η μέρα του.

Ο ομογενής γκαρντ πάτησε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, ο Αντετοκούνμπο είτε μοίραζε στον Θανάση που έβαλε 5 σερί πόντους, είτε σκόραρε στο ζωγραφιστό και με βολές και το 10-3 έγινε με συνοπτικές διαδικασίες 12-20 με ένα επιμέρους 17-2 για την Ελλάδα. Οι Κροάτες προσπάθησαν να μειώσουν όμως μάταια με την Εθνική να κυριαρχεί και στα ριμπάουντ και τον Παπαπέτρου να καταφέρνει στο φινάλε το πρώτου δεκαλέπτου με επιθετικό και δύσκολο καλάθι να κάνει το 16-24.

Απίστευτη άμυνα και… απίστευτος Ντόρσεϊ

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Εθνική μας συνέχισε με απίστευτες άμυνες και υποχρέωσε σε πολλά λάθη τους Κροάτες. Το θετικό όμως είναι ότι και στην επίθεση βρήκε ρυθμό και μετά τους 4 πόντους από Μπογκντάνοβιτς και Ζούμπατς και το 20-26, έκανε ένα νέο εντυπωσιακό 1-14! Με μπροστάρη τον Ντόρσεϊ που έβαλε 8 σερί πόντους με 2 τρίποντα και 1 λέι απ και εν συνεχεία με τρίποντο του Σλούκα και 3 πόντους του Γιάννη.

Από εκεί και μετά οι Κροάτες ισορρόπησαν κάπως χάρη περισσότερο σε ένα τάιμ άουτ του Μουλαομέροβιτς και στην έξοδο του Γιάννη από το παρκέ λόγω του δεύτερου προσωπικού του φάουλ. Πρώτα ο Χεζόνια με 2 σερί τρίποντα έκανε το 27-42, όμως ο Ντόρσεϊ σκόραρε για το 27-44 2 λεπτά πριν το φινάλε φτάνοντας του 20 πόντους στο ημίχρονο! Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σμιθ βρήκε τρίποντο για το 30-44, ενώ ο Καλάθης με σουτ πατώντας τη γραμμή έκανε το 30-46 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου με την Εθνική να κάνει μια εντυπωσιακή εμφάνιση και τον Ντόρσεϊ να είναι απλά συγκλονιστικός.

Κακή άμυνα και… ντέρμπι

Στο δεύτερο ημίχρονο και πάλι η Εθνική μας ομάδα δεν μπήκε καλά και δέχτηκε ένα σερί 4-0 για το 34-46. Παρότι όμως προσπάθησαν να πλησιάσουν οι Κροάτες δεν τα κατάφεραν, αν και ο Σιμόν μοίρασε σωστά την μπάλα και βρήκαν καλάθια από τους Μπογκντάνοβιτς, Χεζόνια και Ζούμπατς. Ο Αντετοκούνμπο κέρδισε πολλά φάουλ από το σκληρό παιχνίδι των Κροατών και έβαλε τις βολές, ενώ και με τρίποντο ο Παπανικολάου έφερε το ματς στο 36-51.

Στο πρώτο πεντάλεπτο όμως τόσο η Ελλάδα αλλά και η Κροατία δεν έπαιξαν άμυνα, με αποτέλεσμα η Εθνική μας να δεχτεί 21 πόντους. Η Εθνική μας δεν είχε καλές αποστάσεις στην επίθεση, όμως πήρε πόντους χάρη στην ατομική ποιότητα του Γιάννη και του Ντόρσεϊ για το 51-62 στο 4.40 πριν τη λήξη.

Ωστόσο από εκεί και πέρα και μέσα σε περίπου τρία λεπτά οι Κροάτες έβγαλαν 3-4 άμυνες και με ένα 9-0 σερί χάρη σε τρίποντα τον Σμιθ, Σιμόν επέστρεψαν και έκαναν το ματς ντέρμπι για το 60-62. Ώσπου ήρθε ο Ντόρσεϊ με τρίποντο και ο Αγραβάνης για το 60-68 και την «ανάσα» για την Εθνική μας που δέχτηκε ακόμη δυο πόντους από τον Σιμόν, για να απαντήσει με καλάθι ο Γιάννης για το 62-70 της τρίτης περιόδου. Με την Εθνική να δέχεται 30 πόντους στο πρώτο μέρος και 32 στο τρίτο δεκάλεπτο.

Το τελευταίο δεκάλεπτο απαιτούσε προσοχή και συγκέντρωση. Το τρίποντο του Σίμον (73-77, 35’) βρήκε γρήγορα απάντηση από την Ελλάδα (73-81, 36’), όμως ο αντίπαλος επέστρεψε. Με το σκορ 82-84 κι έχοντας μπει στο τελευταίο λεπτό και τη μπάλα στους Κροάτες, ο Γιάννης έκοψε δύο αντίπαλα σουτ και σκόραρε 5 πόντους για να χαρίσει τη νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Εκεί που όλα έδειχναν εύκολα, τελικά δεν ήταν. Η Κροατία επέστρεψε από το -19, μείωσε σε 60-62, αλλά σε διάστημα 80 δευτερολέπτων η Ελλάδα σκόραρε 8 πόντους και ξέφυγε.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-24, 30-46, 62-70, 85-89

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 11 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 3/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (9/20 δίποντα, 9/11 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Θανάσης Αντετοκούνμπο 5 (1), Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντόρσεϊ 27 (4/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Λούντζης, Παπανικολάου 6 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 3, Σλούκας 6 (2/8 σουτ, 2 ασίστ)

ΚΡΟΑΤΙΑ (Μουλαομέροβιτς): Μπογκντάνοβιτς 19 (7/12 διποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χεζόνια 10 (2/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάτκοβιτς 2, Μάβρα 2, Ράμλιακ, Σάριτς (0/6 σουτ), Σίμον 18 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Σμιθ 23 (3/6 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούμπατς 11 (3/5 δίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ)