Η Εθνική Νέων Ανδρών άρχισε με ήττα 69-65 από το Ισραήλ τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα U20 που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα. Επόμενος αντίπαλος για την ελληνική ομάδα είναι την Κυριακή στις 17:30 η Ιταλία.
Η ομάδα του Ισραήλ μπήκε καλύτερα στον αγώνα, που άρχισε με 45λεπτη καθυστέρηση λόγω παράτασης στο παιχνίδι που προηγήθηκε. Εκμεταλλευόμενη την αποτελεσματικότητά της πίσω από τα 6,75μ. (7/15 στο πρώτο ημίχρονο) σε συνδυασμό με την αστοχία της ελληνικής ομάδας, οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν νωρίς με διψήφιες διαφορές (6-20 με 2:29 να απομένουν για το πρώτο δεκάλεπτο) και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έφτασαν μέχρι και στο +16 (12-28 στα 9:06 πριν το ημίχρονο). Η βελτίωση της άμυνας, αλλά και οι επιθετικές λύσεις από τον Μαντζούκα επέτρεψαν στην Ελλάδα να ψαλιδίσει τη διαφορά στους επτά πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, 35-42.
Το Ισραήλ αποσπάστηκε στο +14 (38-52) με κάρφωμα του Λέβι στα μισά της τρίτης περιόδου, με την Εθνική Νέων Ανδρών να πλησιάζει γρήγορα χάρη στα τρίποντα από Νετζήπογλου και Νικολαΐδη (46-52), αλλά να μην μπορεί να μειώσει περισσότερο ως το φινάλε του δεκαλέπτου, 49-55. Η ελληνική ομάδα ισοφάρισε με διαδοχικά καλάθια του Μαντζούκα σε 55-55 με 6:43 να απομένουν για το τέλος, όμως το Ισραήλ με ένα σερί 6-0 έφτασε σε διαφορά έξι πόντων, 55-61, 3:39 πριν τη λήξη. Το τρίποντο του Καλόγηρου μείωσε τη διαφορά στο σουτ, 58-61 με 3:30 για το φινάλε, αλλά οι Ισραηλινοί με επτά αναπάντητους πόντους ξέφυγαν στο +10 (58-68) στο 1:40. Το γρήγορο 4-0 δεν αρκούσε για την Εθνική Νέων Ανδρών, που τελικά δεν απέφυγε την ήττα (65-69).