Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ – Ολα τα γκολ των ελληνικών ομάδων

Η χώρα μας είχε θετικό πρόσημο για ακόμα μία Πέμπτη, αφού ετοιμάζεται να προσπεράσει δύο χώρες στη βαθμολογία της UEFA.

Μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ - Ολα τα γκολ των ελληνικών ομάδων

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ έκαναν το καθήκον τους στις ευρωπαϊκές υποχρεώσεις, ΑΕΚ και Παναθηναϊκός για πρώτη φορά δεν έδωσαν βαθμούς στην Ελλάδα. Παρ’ όλα αυτά, η χώρα μας είχε θετικό πρόσημο για ακόμα μία Πέμπτη, αφού ετοιμάζεται να προσπεράσει δύο χώρες στη βαθμολογία της UEFA.

Η χώρα μας πήρε 800 βαθμούς από τα αποψινά παιχνίδια και πλησίασε σε απόσταση μιας ισοπαλίας και… κάτι το Ισραήλ που βρίσκεται στη 18η θέση του ranking. Αμέσως πιο πάνω βρίσκεται η Ουκρανία, η οποία βρίσκεται σε απόσταση μικρότερη της… 1,5 νίκης (η νίκη δίνει 400 βαθμούς, η ισοπαλία 200), με συνέπεια την επόμενη αγωνιστική η Ελλάδα να έχει τη δυνατότητα να κάνει άλμα δύο θέσεων. Αξίζει να σημειωθεί ότι το κλείσιμο της “ψαλίδας” οφείλεται και στο γεγονός ότι την Πέμπτη αναβλήθηκε το παιχνίδι της Ζόρια για την Ουκρανία (θα έπαιζε με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ), ενώ δεν αγωνίστηκε εκπρόσωπος του Ισραήλ αυτήν την εβδομάδα, λόγω του πολέμου.

Ολυμπιακός – Γουέστ Χαμ 2-1

Ο Ολυμπιακός επικράτησε σε μία θρυλική βραδιά 2-1 της Γουέστ Χαμ για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Europa League και μπήκε δυνατά στο κόλπο της πρόκρισης.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης.

Μαρσέιγ – ΑΕΚ 3-1

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στη Μαρσέιγ, καθώς ηττήθηκε με 3-1 στο Βελοντρόμ. Η Ένωση έκανε τεράστια προσπάθεια για ένα ακόμα μεγάλο αποτέλεσμα, όμως ο Στάνκοβιτς στο 55ο λεπτό την “καταδίκασε” με το πέναλτι και την αποβολή. Δείτε τα τέσσερα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα απόι την αναμέτρηση των δύο ομάδων στο Βελοντρόμ.

Παναθηναϊκός – Ρεν 1-2

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στον όμιλο του Europa League, με τη Ρεν να επικρατεί 2-1 επί των πράσινων στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Αμπερντίν – ΠΑΟΚ 2-3

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη στο 58ο λεπτό, πληρώνοντας ένα καταστροφικό δεκάλεπτο, όμως είχε τεράστια ψυχικά αποθέματα και έφτασε σε μία μεγαλειώδη ανατροπή, με τον Σβαμπ να την υπογράφει με buzzer beater στο 90+6′, γράφοντας το 3-2.