Μεγάλη η διαφορά ποιότητας, παρέλαση του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ 84-65 τον Παναθηναϊκό

«Κόκκινο» το πρώτο Ευρωπαϊκό ντέρμπι

«Κόκκινο» βάφτηκε το πρώτο ευρωπαϊκό ντέρμπι «αιωνίων« της σεζόν. Ο Ολυμπιακός πέρασε από το ΟΑΚΑ (84-65), ανέβηκε στο 12-5 και έκλεισε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου της EuroLeague με τριπλάσιες νίκες από τον Παναθηναϊκό που έπεσε στο 4-13 και θα παίξει στο δεύτερο μισό της χρονιάς με στόχο το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και με ΜακΚίσικ να δίνει λύσεις όταν ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 54-51 έφτασαν δίκαια και εύκολα σχετικά στη νίκη, αφού η διαφορά ποιότητας ήταν μεγάλη.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Έξι τρίποντα πήρε σε εννέα λεπτά στην περίοδο ο Τάιλερ Ντόρσεϊ για να βάλει τα τρία, αυτός μαζί με τον Σλούκα είχαν 18 πόντους, όσους πέτυχε όλος ο Παναθηναϊκός σε αυτό το δεκάλεπτο! Από τα 4/9 τρίποντα της πρώτης, οι Πειραιώτες έπεσαν στα 3/11 στη δεύτερη περίοδο, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν 11 πόντους στον αιφνιδιασμό έως το ημίχρονο, αλλά να είναι ακίνδυνοι από την περιφέρεια και να έχουν τον Νέντοβιτς στα 5 (!) λάθη σε 12:17. Οι πράσινοι έκαναν ένα λάθος στο τρίτο δεκάλεπτο, επίδοση που τους βοήθησε να επιστρέψουν στη διεκδίκηση της νίκης, όμως η αδυναμία τους στο περιφερειακό σουτ ήταν μεγάλη και η κυριαρχία του Παπαγιάννη στις ρακέτες (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας, 29 ranking) δεν είχε αντίκρισμα.

Ο αγώνας
Με Πέρι, Μποχωρίδη, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Παπαγιάννη ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, με Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ ο Ολυμπιακός που δεν αλλάζει την πεντάδα του. Ο Ντόρσεϊ μπήκε εντυπωσιακά στο ντέρμπι και έβαλε 2/2 τρίποντα για το 0-6, ο Σλούκας έγραψε το 3-10 στο τρίτο λεπτό στην πρώτη του επαφή με την μπάλα μετά από την αλλαγή του Γουόκαπ, έφτασε πολύ γρήγορα τους επτά πόντους για το 7-15 στο πέμπτο λεπτό και οι Πειραιώτες είχαν τον απόλυτο έλεγχο απέναντι στους γηπεδούχους που έμοιαζαν εγκλωβισμένοι από την άμυνα των ερυθρόλευκων. Ο Νέντοβιτς έδειξε ικανός να σπρώξει την ομάδα του στην επίθεση, αλλά περισσότερο ασχολήθηκε με τους διαιτητές, με το 18-25 της περιόδου να είναι δίκαιο σύμφωνα με την συνολική εικόνα των δύο αντιπάλων.

Ένα γκολ-φάουλ του Μάρτιν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου έστειλε τη διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα (18-28), πριν ο Νέντοβιτς κάνει λάθος πάσα και ο ΜακΚίσικ σκοράρει και αυτός γκολ-φάουλ για το 18-31. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε και στο +16 (23-39), πριν ο Παναθηναϊκός απαντήσει με ένα σερί 8-0 σε λίγα δευτερόλεπτα για να “ξυπνήσει” το ΟΑΚΑ και να οδηγήσει σε timeout του Μπαρτζώκα. Ένα σουτ του ΜακΚίσικ φρέναρε το ξέσπασμα των γηπεδούχων, που λες και γύρισε κάποιος διακόπτης, έχασαν την συνοχή τους στην επίθεση και βρέθηκαν και πάλι στο -13 (32-45) στο φινάλε του πρώτου μέρους με τον Νέντοβιτς να είναι αρνητικός και στην εκτέλεση (1/4 σουτ) και στη δημιουργία (4 ασίστ για 5 λάθη).

Οι δύο ομάδες μπήκαν άσχημα στο δεύτερο μέρος, με τον Παπαγιάννη να σκεπάζει τους πάντες και τα πάντα, να φτάνει τα τέσσερα μπλοκ και να κρατάει όρθια την ομάδα του. Νέντοβιτς και Μποχωρίδης έβαλαν μεγάλα τρίποντα, ο Παπαπέτρου μείωσε στους πέντε (44-49 στο 26′) και ο Μπαρτζώκας έβλεπε τους παίκτες του να έχουν 1/16 τρίποντα μετά από το εντυπωσιακό τους ξεκίνημα. Ο Σλούκας έβαλε σουτ για το 46-52, ένα σουτ που έμοιαζε με… βάλσαμο, με το σκορ του 30′ (51-54) να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα. Το ντέρμπι είχε αλλάξει, ήταν πραγματικό ντέρμπι αιωνίων και γι’ αυτό ευθυνόταν περισσότερο ο Ολυμπιακός που επέμενε στο μακρινό σουτ ενώ “δεν του έβγαινε”.

Ο εντυπωσιακός ΜακΚίσικ έβαλε δέκα πόντους στο ξεκίνημα της τέταρτης, ο Βεζένκοβ ανέβασε το προβάδισμα στους 12 (60-72) και από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι Πειραιώτες ούτε απειλήθηκαν, ούτε κοίταξαν πίσω, ούτε έδωσαν άλλα δικαιώματα. Πήραν το ματς δίκαια, ήταν συνολικά ανώτεροι, ήταν πιο γεμάτοι και πιο αποφασιστικοί και συνεχίζουν προς τον στόχο της οκτάδας και της πρόκρισης στα playoffs σαν να μην έχουν πετύχει ακόμη κάτι.

Οι δηλώσεις του Γιώργου Μπαρτζώκα στη συνέντευξη Τύπου και τα συγχαρητήρια στους αθλητές του για τις 12 νίκες στους 17 αγώνες του πρώτου γύρου.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Μπελόσεβιτς, Πατέρνικο

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-25, 32-45, 51-54, 65-84

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 2 (1/2 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ σε 6:28), Μέικον 7 (2/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Παπαγιάννης 14 (7/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 μπλοκ), Μποχωρίδης 6 (2), Παπαπέτρου 9 (4/6 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Κασελάκης 3 (0/3 σουτ, 3/3 βολές, 5 ριμπάουντ), Γουάιτ 7 (3/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Νέντοβιτς 17 (3/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Έβανς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ντόρσεϊ 18 (2/5 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 2 (0/7 τρίποντα), Φαλ 4 (1/4 δίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σλούκας 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/5 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 14 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πρίντεζης, Παπανικολάου 3 (1), ΜακΚίσικ 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 20/35 δίποντα, 6/27 τρίποντα, 7/10 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 4 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 17/37 δίποντα, 13/37 τρίποντα, 11/12 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 17 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 8 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 18η αγωνιστική ο Παναθηναϊκός θα υποδεχθεί τη Ζάλγκιρις Κάουνας (30/12 στις 21:00), ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (29/12 στις 21:00).