Μια ντουζίνα ευκαιρίες η Εθνική, αλλά 0-0 με τη Λιθουανία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε 20 τελικές στο α’ ημίχρονο, απείλησε και στο β’ ημίχρονο, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ

Η Εθνική απειλήθηκε ελάχιστα από τη Λιθουανία, αλλά ήταν άστοχη και βρήκε τον γκολκίπερ Εμίλιους Ζούμπας σε καταπληκτική βραδιά, με αποτέλεσμα να μείνει στη «λευκή» ισοπαλία στο πρώτο της, φιλικό, ματς στην OPAP Arena.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είχε 20 τελικές στο α’ ημίχρονο, απείλησε και στο β’ ημίχρονο, όμως το γκολ δεν ήρθε ποτέ. Στο 50′ ο Ζούμπας είπε «όχι» στο σουτ του Μπακασέτα και δύο λεπτά αργότερα είχε απάντηση στο πλασέ του Μάνταλου.
To 0-0 παρέμενε με τον Γιακουμάκη μόλις δύο λεπτά μετά την είσοδο του στο γήπεδο να απειλεί για να ακολουθήσει στο 73΄ το διώξιμο του Ζούμπας προ του άσου της Ατλάντα στην επικίνδυνη σέντρα του Φορτούνη.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας (22′ λ.τρ. Γιαννούλης), Σιώπης, Μάνταλος, Μπακασέτας (69′ Κωνσταντέλιας), Μασούρας (81′ Παπανικολάου), Φορτούνης (80′ Λημνιός), Παυλίδης (69′ Γιακουμάκης)
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ: Ζούμπας, Λασίτσκας, Καζουκόλοβας, Γκιρντβάινις (46′ Αρμάλας), Μπενέτα (46′ Μπαραβίκας), Ρομανόφσκι (56′ Σιργκέντας), Σλίβκα (78′ Σίμκους), Γκινέιτις, Νοβίκοβας, Τσέρνιχ (61′ Ούπστας), Παουλάουσκας (46′ Λαουκζέμις).