Μουντιάλ 2022 – Κατάρ: Σήμερα η μεγάλη πρεμιέρα της πιο αμφιλεγόμενης διοργάνωσης όλων των εποχών

8 γήπεδα, 64 αγώνες, 4 χρόνια αναμονής. Άπειρα γκολ, εντυπωσιακά ντέρμπι, αμφισβητούμενες φάσεις, μεγάλες ανατροπές, αλλά και έντονα συναισθήματα! Ωστόσο και πολλές σκιές για τον τρόπο που διοργανώνει τη γιορτή του ποδοσφαίρου το Κατάρ

ΚΑΤΑΡ

Λάβετε θέσεις, το Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2022 ξεκινά σήμερα και παίζει μπάλα αποκλειστικά σε ΑΝΤ1 και ΑΝΤ1+.

Σήμερα, Κυριακή 20 Νοεμβρίου, έρχεται η μεγάλη πρεμιέρα του FIFA World Cup 2022™ με τη φαντασμαγορική τελετή έναρξης, αλλά και το εναρκτήριο παιχνίδι μεταξύ Κατάρ και Εκουαδόρ.

Η μεγάλη γιορτή του Ποδοσφαίρου ξεκινά στον ΑΝΤ1 από νωρίς, στις 12:00, με την εκπομπή «Ο Δρόμος για το Κατάρ». Ο Δημοσθένης Γεωργακόπουλος και η Έλενα Παπαδοπούλου θα μας δώσουν όλες τις τελευταίες λεπτομέρειες γύρω από τον εναρκτήριο αγώνα, ενώ οι απεσταλμένοι του ΑΝΤ1 στο Κατάρ θα μας πουν την πρώτη καλησπέρα από τη Ντόχα. Στέλιος Γιαννακόπουλος, Αλέξης Σπυρόπουλος και Σωτήρης Κωσταβάρας θα μας μεταφέρουν τις πρώτες εντυπώσεις από τη χώρα, λίγο πριν από την τελετή έναρξης και την πρώτη σέντρα του Μουντιάλ.

Στη συνέχεια, στις 16:00, είναι… «Ώρα Μουντιάλ». Στέφανος Αβραμίδης και Βασίλης Σαμπράκος κάνουν μια εισαγωγή στο FIFA World Cup 2022, με όλα όσα θέλει να γνωρίζει κάθε φίλαθλος για τις ομάδες, τους πρωταγωνιστές, τους μεγάλους απόντες και τα γήπεδα της διοργάνωσης. Με συνεχείς συνδέσεις από διάφορα σημεία του Κατάρ και τους συνολικά επτά απεσταλμένους του ΑΝΤ1, η εκπομπή θα μας βάλει στο κλίμα του Μουντιάλ λίγες στιγμές πριν από τον πρώτο αγώνα στο Al Bayt Stadium στην πρωτεύουσα Ντόχα.

Κατά τη διάρκεια της εκπομπής «Ώρα Μουντιάλ» θα προβληθεί και ολόκληρη η τελετή έναρξης του FIFA World Cup 2022, η οποία θα περιλαμβάνει μεταξύ άλλων πολλή μουσική, πολύ τραγούδι, εντυπωσιακές χορογραφίες, ειδικά εφέ τελευταίας τεχνολογίας, άφθονα πυροτεχνήματα και πολλές εκπλήξεις!

Η εκπομπή θα ολοκληρωθεί λίγο πριν από την έναρξη της αναμέτρησης Κατάρ-Εκουαδόρ στις 18:00.

Μπορείτε να δείτε αναλυτικά το πρόγραμμα των αγώνων του Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα μεταδοθούν αποκλειστικά από τον ΑΝΤ1 και το ΑΝΤ1+, στο μοναδικό επίσημο website του Μουντιάλ στην Ελλάδα: https://antenna.gr/fifaworldcup2022/matches

 

Πολλές οι αντιδράσεις για την διοργανώτρια χώρα

Φυσικά, όλο αυτό το διάστημα προτού να φτάσει η σημερινή ημέρα, υπήρξαν μεγάλες αντιδράσεις, ενώ στο επίκεντρο βρίσκεται το θέμα της καταπάτησης των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και οι θάνατοι μεταναστών εργατών. Πάντως, αίσθηση προκάλεσαν οι χθεσινές δηλώσεις του προέδρου της FIFA, Τζιάνι Ιφαντίνο, ο οποίος εξαπέλυσε βολές κατά της Δύσης για υποκρισία, σε ό,τι αφορά την κριτική στο Κατάρ.

Σε έναν παρατεταμένο μονόλογο σε συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε στη Ντόχα, ο Ινφαντίνο υπερασπίστηκε για άλλη μια φορά το Κατάρ και το τουρνουά. «Μας έχουν δώσει πολλά, πολλά μαθήματα ορισμένοι Ευρωπαίοι, ο δυτικός κόσμος. Νομίζω ότι εμείς οι Ευρωπαίοι θα έπρεπε να ζητάμε συγνώμη τις επόμενες τρεις χιλιετίες για όλα όσα κάνουμε τα τελευταία 3.000 χρόνια προτού αρχίσουμε να παραδίδουμε μαθήματα ηθικής στους ανθρώπους».

Σοκ στη Γαλλία με Μπενζεμά

Εκτός Παγκοσμίου Κυπέλλου τίθεται ο Γάλλος σουπερστάρ και κάτοχος της Χρυσής Μπάλας, Καρίμ Μπενζεμά. Την είδηση ανακοίνωσε η Γαλλική ποδοσφαιρική ομοσπονδία. Ο Γάλλος επιθετικός τραυματίστηκε στην προπόνηση της εθνικής ομάδας την Κυριακή και θα απουσιάσει από το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 στο Κατάρ.

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ
Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΙΛΩΝ
Πρεμιέρα: Κυριακή 20 Νοεμβρίου

18:00 Κατάρ – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al Khor)

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

15:00 Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
18:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα
21:00 ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

12:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)
15:00 Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
18:00 Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
21:00 Γαλλία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

12:00 Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
15:00 Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
18:00 Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
21:00 Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

12:00 Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
15:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
18:00 Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
21:00 Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

12:00 Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
15:00 Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
18:00 Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
21:00 Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος) , (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

12:00 Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
15:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
18:00 Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
21:00 Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

12:00 Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
15:00 Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
18:00 Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
21:00 Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

12:00 Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
15:00 Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
18:00 Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)

21:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

17:00 Εκουαδόρ– Σενεγάλη (1ος όμιλος) , (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
17:00 Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
21:00 Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
21:00 Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

17:00 Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
17:00 Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
21:00 Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
21:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

17:00 Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
17:00 Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
21:00 Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
21:00 Κόστα Ρίκα – Γερμανία (5ος όμιλος, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

17:00 Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
17:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
21:00 Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
21:00 Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ ΝΟΚ ΑΟΥΤ ΑΓΩΝΩΝ
Παρασκευή 3 Δεκεμβρίου

17:00 1Α – 2Β (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
21:00 1C – 2D (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Σάββατο 4 Δεκεμβρίου

17:00 1D – 2C (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
21:00 1B – 2A (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Κυριακή 5 Δεκεμβρίου

17:00 1Ε – 2, (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
21:00 1G – 2H (974 Stadium, Ντόχα)

Δευτέρα 6 Δεκεμβρίου

17:00 1F – 2E (Στάδιο Education City, Ντόχα)
21:00 1H – 2G (Στάδιο Lusail, Lusail)

Παρασκευή 9 Δεκεμβρίου

17:00 QF1: W53 – W54 (Στάδιο Education City, Ντόχα)
21:00 QF2: W49 – W50 (Στάδιο Lusail, Lusail)

Σάββατο 10 Δεκεμβρίου

17:00 QF3: W55 – W56 (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
21:00 QF4: W51 – W52 (Στάδιο Lusail, Lusail)

Τετάρτη 14 Δεκεμβρίου

21:00 SF1: W57 – W58 (Στάδιο Lusail, Lusail)
21:00 SF2: W59 – W60 (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Σάββατο 17 Δεκεμβρίου

17:00 ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)

Κυριακή 18 Δεκεμβρίου

17:00 ΤΕΛΙΚΟΣ (Στάδιο Lusail, Lusail)

Ακολουθείστε τις ειδήσεις του pelop.gr στο

Γράψτε το σχόλιό σας

Παρακολουθήστε τα σχόλια
Να ειδοποιηθώ όταν
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments

ΣΧΕΤΙΚΑ ΑΡΘΡΑ