Νέα ήττα για την Εθνική ομάδα πόλο Νέων Ανδρών

Το “καταραμένο”, όπως αποδεικνύεται, δεύτερο οκτάλεπτο (αφού αυτό ήταν κακό και στην πρεμιέρα), αλλά και το τελευταίο δίλεπτο, όπου έγινε επίσης η… ζημιά με δυο βιαστικές επιλογές και ισάριθμα απανωτά γκολ των αντιπάλων, στοίχισαν στην Εθνική μας υδατοσφαίρισης Νέων Ανδρών (Κ20), στον δεύτερο αγώνα της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Οτοπένι και ηττήθηκε με 14-12 από την αντίστοιχη της Σερβίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Στο σημερινό παιχνίδι αγωνίστηκαν τρεις Πατρινοί, οι Γεωργαράς , ο Αν. Μπιτσάκος και ο Χρήστος Μπιτσάκος που σημείωσε και ένα γκολ.

Οι διεθνείς μας πλήρωσαν τα λάθη τους, κυρίως στη δεύτερη περίοδο -καθώς είχαν προηγηθεί με 5-3 και βρέθηκαν να χάνουν στο ημίχρονο-, ενώ θα μπορούσαν να διαχειριστούν καλύτερα το ματς από τη στιγμή που ισοφάρισαν σε 12-12.

Η Εθνική μας, με δύο ήττες πλέον στον Β’ Όμιλο, βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, περιμένει το άλλο αποψινό ματς της Ουγγαρίας με τις ΗΠΑ για τη 2η αγωνιστική, αλλά δεν μπορεί πλέον να βρεθεί στις δύο πρώτες προνομιούχες θέσεις του Ομίλου που οδηγούν απευθείας στα προημιτελικά. Έτσι θα αντιμετωπίσει αύριο Δευτέρα (12/6) στις 19:30 την Ουγγαρία, στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της στον Όμιλο και στη συνέχεια θα αναζητήσει (είτε είναι 3η είτε 4η) την πρόκριση στους “8” από χιαστί αγώνα, κόντρα σε ομάδα από τα γκρουπ κατώτερης δυναμικότητας.

MVP του αγώνα, παρά την ήττα της Εθνικής μας, αναδείχθηκε ο Νίκος Γκίλλας (φωτο 1 και 3), που πέτυχε 6 γκολ!

Οκτάλεπτα: 5-3, 1-4, 5-4, 1-3.

ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Μαχαίρας): Καρακούρος, Μπουζαλάς, Κανδανολέων, Γεωργαράς, Λασκαρίδης 1, Καστρινάκης 2, Γκίλλας 6, Μπιτσάκος Ανδ., Μπιτσάκος Χρ. 1, Πούρος 1, Σπάχιτς 1, Σιαμάς Χρ., Ηλιόπουλος.

ΣΕΡΒΙΑ (Μίλος Κορίλογια): Παΐκοβιτς, Μάρας, Ντιμιτρίεβιτς 2, Γκλάντοβιτς 2, Κόγιτς 3, Γκαβρίλοβιτς 1, Μπόζοβιτς, Ουρόσεβιτς 1, Μαρτίνοβιτς 3, Μπρεσκάνσκι 1, Γιαούκοβιτς, Κοβάτσεβιτς 1, Βιρίγεβιτς.