Νέα ήττα για τις κορασίδες του Απόλλωνα

Απόλλωνα

Παρά την προσπάθεια της η ομάδα μπάσκετ Κορασίδων του Απόλλωνα δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 71-38 από τον Ηρόδοτο σε αγώνα για τη δεύτερη μέρα του 35ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα.

Η ομάδα της Κρήτης κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης έχοντας τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων. Η Φωνιαδάκη μάλιστα τελείωσε τον αγώνα 17 πόντους και 15 ριμπάουντ. Ο Απόλλων, από την άλλη, πάλεψε όσο μπορούσε το παιχνίδι έχοντας για πρώτη σκόρερ τη Φασουλή.

Καλύτερα μπήκε στο παρκέ ο Ηρόδοτος και βρέθηκε γρήγορα μπροστά με 10-2 (2’30’’) και 22-8 (7’30’’) με τη Φωνιαδάκη να έχει βοηθήσει πολύ στο σκοράρισμα.

Η ομάδα της Πάτρας προσπαθούσε να βρει λύσεις, αλλά δεν τα κατάφερε. Έτσι ο Ηρόδοτος με πλουραλισμό στην επίθεση και καλή άμυνα έφτασε τη διαφορά στο +25 (44-19) με το τέλος του α’ημιχρόνου.

Ο Ηρόδοτος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό αυξάνοντας συνεχώς τη διαφορά με το τρίτο δεκάλεπτο με τελειώνει με 63-21. Το τέλος του αγώνα βρήκε την ομάδα της Κρήτης να επικρατεί με  71-38 και να σημειώνει την πρώτη της νίκη στο Πανελλήνιο Κορασίδων.

Τα Δεκάλεπτα: 23-10, 44-19, 63-21, 71-38

Ηρόδοτος (Σαμαντούρα): Μαυράκη 6, Λιοπυράκη, Ατσαλάκη, Μελιδονιώτη 10, Κεχαγιά, Χατζημιχαήλ 2, Μπινιχάκη 17, Γεωργιάδη, Τρούλη 13(1), Φωνιαδάκη 17(1), Τσαντάκη 6, Σέκερη.

Απόλλων Πάτρας (Γκοτσοπούλου): Μουζάκη, Καραγιάννη 5(1), Καρκούλια, Νικολακοπούλου, Φασουλή 11, Σιμάτου, Κακιού 9(1), Ρωμάνου, Κακογιάννη, Μπουρσινού 7, Παπαδοπούλου 1, Μιχαλοπούλου 5(1).