Νέο ψηφιακό ακτινοσκοπικό μηχάνημα στο Γενικό Νοσοκομείο “Άγιος Ανδρέας” στην Πάτρα
Ο νέος σύγχρονος εξοπλισμός κόστους 200.000 ευρώ, αποκτήθηκε κατόπιν διαγωνισμού, με χρηματοδότηση της 6ης ΥΠΕ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το βασικό ακτινοσκοπικό μηχάνημα (c-arm) είχε αγοραστεί το 2007.
![Νέο ψηφιακό ακτινοσκοπικό μηχάνημα στο Γενικό Νοσοκομείο "Άγιος Ανδρέας" στην Πάτρα ακτινοσκοπικό](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/08/%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CE%BF-800x432.jpg)
Στο πλαίσιο της ενίσχυσης του ιατροτεχνολογικού εξοπλισμού στις Υγειονομικές Μονάδες της 6ης ΥΠΕ, το Γενικό Νοσοκομείο «Άγιος Ανδρέας» στην Πάτρα, προμηθεύτηκε νέο ψηφιακό ακτινοσκοπικό μηχάνημα τύπου C-ARM.
Ο νέος σύγχρονος εξοπλισμός κόστους 200.000 ευρώ, αποκτήθηκε κατόπιν διαγωνισμού, με χρηματοδότηση της 6ης ΥΠΕ. Αξίζει να σημειωθεί ότι το βασικό ακτινοσκοπικό μηχάνημα (c-arm) είχε αγοραστεί το 2007.
«Η προμήθεια του ψηφιακού μηχανήματος, κάλυψε απόλυτα τις αυξημένες ανάγκες στον τομέα της περίθαλψης και των χειρουργικών παρεμβάσεων που προέκυψαν και λόγω του covid 19», τονίζει ο Διοικητής της 6ης ΥΠΕ κ. Γιάννης Καρβέλης.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News