Νίκη γοήτρου η Εθνική ανδρών, 14-12 το Μαυροβούνιο, βασικός ο Λιμαράκης

Με ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική μας ομάδα υδατοσφαίρισης των Ανδρών επιβλήθηκε με 14-12 επί του Μαυροβουνίου στον πρώτο αγώνα για της θέσεις 5η-8η του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, στο Σπλιτ και θα διεκδικήσει την 5η θέση στη διοργάνωση.

Έχοντας ξεπεράσει κάπως το σοκ του αποκλεισμού από την 4άδα και τα μετάλλια (μετά από μια περίοδο που ήταν στο βάθρο των μεγάλων διοργανώσεων), το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στάθηκε πολύ καλά στο συγκεκριμένο ματς και πέτυχε μια νίκη γοήτρου και ψυχολογίας, απέναντι σε μια ομάδα που συγκαταλέγεται πάντα στις κορυφαίες δυνάμεις του αθλήματος και μάλιστα είχε κίνητρο, γιατί κυνηγούσε μέσω της κατάταξης την πρόκριση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2023 στη Φουκουόκα (όπου η Εθνική μας έχει εξασφαλίσει την πρόκριση).

Ο Πατρινός Κ. Λιμαράκης ήταν βασικός και βοήθησε σημαντικά ώστε να έρθει η νίκη.

Η ελληνική ομάδα παρουσίασε δύο πρόσωπα στην αναμέτρηση. Στα πρώτα δύο οκτάλεπτα έκανε πολλά λάθη και δεν είχε ρυθμό ούτε στην επίθεση ούτε στην άμυνα. Αυτό επέτρεψε στους Μαυροβούνιους να προηγηθούν με 5-3 στο πρώτο ημίχρονο.

Από εκεί και πέρα η εικόνα της Εθνικής άλλαξε και μαζί εκείνη του αγώνα. Η γαλανόλευκη με επί μέρους 6-2 στην τρίτη περίοδο ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και μπήκε σε ρόλο οδηγού. Οι Μαυροβούνιοι προσπάθησαν να ανατρέψουν εκ νέου την εικόνα του αγώνα χωρίς αποτέλεσμα.

Έτσι, η Εθνική έφτασε στην τελική επικράτηση με 14-12 και θα διεκδικήσει την πέμπτη θέση κόντρα στον νικητή του αγώνα Γεωργία – Γαλλία που παίζουν αμέσως μετά. Πρώτος σκόρερ για την γαλανόλευκη ήταν ο Ντίνος Γενηδουνιάς με πέντε γκολ (βασική φωτο).

Ο αγώνας για την 5η θέση είναι προγραμματισμένος για το Σάββατο (10/9) στις 16:30.

Η Ελλάδα είχε πολύ καλό ποσοστό στον παίκτη παραπάνω 6/8 και 2.3 πέναλτι. Το Μαυροβούνιο είχε 7/15 π.π. και 1/1 πέναλτι.

Τον αγώνα παρακολούθησαν από τις εξέδρες των επισήμων ο Πρόεδρος της ΕΟΕ και μέλος της ΔΟΕ Σπύρος Καπράλος, ο Πρόεδρος της ΚΟΕ και Αντιπρόεδρος της LEN Κυριάκος Γιαννόπουλος, το μέλος της Τεχνικής Επιτροπής πόλο της LEN Βούλα Κοζομπόλη, το μέλος του ΔΣ της ΚΟΕ και υπεύθυνη έφορος του αθλήματος Εύη Μωραϊτίδου και ο διεθνής διαιτητής Γιώργος Σταυρίδης.

Οκτάλεπτα: 2-1, 3-2, 2-6, 5-5.

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μούρισιτς, Ράντοβιτς, Αβέρκα 2, Μίρσιτς, Πόπαντιτς, Πέρκοβιτς, Ντούρντιτς 2, Ουκρόπινα 2, Σπάιτς 1, Μάτκοβιτς 2, Πέτκοβιτς 3, Τεσάνοβιτς.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Λιμαράκης, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Παπαναστασίου 2, Δερβίσης, Αλαφραγκής 1, Γκίλλας, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης 1, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.