Νίκησε, αλλά δεν τελειώσε τη δουλειά ο Ολυμπιακός

Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Πέμπτη (22.00) στο Σουκρού Σαράτσογλου

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πρόκρισης, αν και θα μπορούσε το βήμα του προς τα ημιτελικά να είναι ακόμη πιο σταθερό.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 3-2 της Φενέρμπαχτσε στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στα προημιτελικά του Conference League.
Ο Φορτούνης με σουτάρα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 8′, ενώ στο 32′ ήταν σειρά του Γιόβετιτς να σκοράρει. Στο 57ο λεπτό ο Τσικίνιο έδωσε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους. Ο Τάντις στο 68ο λεπτό μείωσε με εκτέλεση πέναλτι, ενώ οι Τούρκοι μπήκαν για τα καλά στο… κόλπο με γκολ του Καχβετσί στο 74ο λεπτό.
Το παιχνίδι ήταν έντονο μέχρι τη λήξη. Ο Μεντιλίμπαρ πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Ορτα και Ιμπόρα, προκειμένου να αποκτήσει εκ νέου η ομάδα του τον έλεγχο. Στο 84′ ο Σιμάνσκι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή, όμως ήταν άστοχος. Στις καθυστερήσεις, ο Μπονούτσι καρδιοχτύπησε το Καραϊσκάκης, αλλά η άμυνα του Ολυμπιακού ήταν εκεί.
Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη για την επόμενη Πέμπτη (22.00) στο Σουκρού Σαράτσογλου. Θυμίζουμε πως το ζευγάρι Ολυμπιακός – Φενέρμπαχτσε διασταυρώνεται με εκείνο της Αστον Βίλα με τη Λιλ.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα, Τσικίνιο (84′ Ιμπόρα), Έσε, Γιόβετιτς (82′ Όρτα), Μασούρας (87′ Κίνι), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (87′ Ελ Αραμπί).
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ισμαϊλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς, Οσαγί, Σογιουνσού, Μπεκάο (84′ Μπονούτσι), Οοστερβόλντε (45’ Καντιόγλου), Ζάιτς (62’ Φρεντ), Κρούνιτς (62’ Γιούκσεκ), Σιμάνσκι, Καχβετσί, Τζέκο, Τάντιτς.