Ο Αίολος Αγυιάς απέδρασε με διπλό ανόδου από την Αμαλιάδα – Δηλώσεις

Ο Αίολος Αγυιάς είναι, πλέον, αγκαλιά με την άνοδο στη Β΄ Εθνική μπάσκετ μετά την σπουδαία νίκη του στην παράταση μέσα στην Αμαλιάδα εις βάρος της εκεί Σφήκας.

Ο Αίολος Αγυιάς απέδρασε με διπλό ανόδου από την Αμαλιάδα - Δηλώσεις Ο Αίολος Αγυιάς πέτυχε σούπερ νίκη κόντρα στην Σ΄φηκα

Απόδραση από την Αμαλιάδα με ένα τεράστιο διπλό για τον Αίολο Αγυιάς, καθώς επικράτησε, παρότι βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, με 75-70 επί της Σφήκας στην παράταση στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του Α΄ Ομίλου της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ.

Η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου έδειξε αντίδραση στα δύσκολα σημεία, ειδικά όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και επιστρέφει στην Πάτρα με μια νίκη ανόδου, καθώς ο Διώνας επικράτησε στην Κυπαρισσία επί του Διαγορά με 64-61.

«Ηταν μια τεράστια νίκη απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα», δήλωσε ο Ανδρέας Παπαδημητρίου και πρόσθεσε: «Οι παίκτες μου κατέθεσαν ψυχή και κερδίσαμε δίκαια. Πλέον έχουμε την τύχη στα δικά μας χέρια. Απομένουν δύο τελικοί». Και ο έμπειρος κόουτς κατέληξε ως εξής: «Σήμερα θέλω να αφιερώσω την νίκη στον έφορο μας Αντώνη Γεωργακόπουλο που προσφέρει τα μέγιστα καθημερινά».

Διαιτητές: Καρακάσης-Λιαρομάτης. Τα 10λεπτα: 18-14, 35-33 (ημ.), 55-48, 65-65 (κ.α.), 70-75 (α΄ παρ.).

ΣΦΗΚΑ (Βασίλης Νιπεργιάλης): Συνετός 12 (1), Πέππας, Νόεας 17 (1), Σαμαράς 3 (1), Θεοδωρόπουλος 14 (4), Μπεκρής 14 (3), Βασιλείου, Μπουγάς, Δασκαλόπουλος 3, Αγραπιδάκης 2, Κιουρτζίδης 5.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 3, Βουρνάς 16 (2), Βαλαής, Γιαννικόπουλος 10 (1), Πουλάκης, Θανόπουλος 4 (1), Παπαβασιλόπουλος 5 (1), Μαναβόπουλος 18, Κάλλης 17 (2), Στόλλας, Λαμπρόπουλος 2.

Η Σφήκα Αμαλιάδας εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία καταγγέλει τη διαιτησία του Λιαρομμάτη. Συγκεκριμένα αναφέρει, μεταξύ άλλων, τα εξής: «Αίσχος! Ένα νέο παιδί,  ένας και καλά, φέρελπις διαιτητής ανέλαβε να εκτελέσει μια αποστολή, την οποία για την βγάλει εις πέρας ξεπέρασε κάθε όριο σεβασμού προς το άθλημα. Ο Λιαρομμάτης, διαιτητής του Συνδέσμου Αχαΐας-Ηλείας, κράτησε μόνος του με νύχια και με δόντια ζωντανό τον Αίολο Αγυιάς, ο οποίος παρόλα τα όργια του συγκεκριμένου διαιτητή, ήταν πίσω στο σκορ καθόλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα σε μια ομάδα που ήταν εμφανώς ανώτερη από αυτόν και με το έτσι θέλω του Λιαρομμάτη κρατήθηκε και ισοφάρισε για μια φορά στον αγώνα στη λήξη του με 65-65. Το έργο του βέβαια δεν τελείωσε εκεί, συνεχίστηκε και στην παράταση που όρισε τον νικητή του αγώνα».