Ο Αίολος Αγυιάς έχασε 82-71 στου Ζωγράφου

Ο Αίολος Αγυιάς γνώρισε την ήττα στου Ζωγράφου στο πρώτο παιχνίδι στην ιστορία της πατρινής ομάδας στο πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής μπάσκετ.

Ο Αίολος Αγυιάς έχασε 82-71 στου Ζωγράφου Ο Αίολος Αγυιάς δεν τα κατάφερε στου Ζωγράφου

Με το αριστερό μπήκε ο Αίολος Αγυιάς στο φετινό πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής μπάσκετ.

Συγκεκριμένα, η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου ηττήθηκε με σκορ 82-71 στου Ζωγράφου από το ομώνυμο συγκρότημα, στο πρώτο παιχνίδι της στην ιστορία στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα. Ο Αίολος Αγυιάς βρέθηκε να κυνηγάει συνεχώς τον αντίπαλό του στο β΄ ημίχρονο, μην μπορώντας στο τέλος να κάνει την ανατροπή.

Διαιτητές: Κουτσοδήμος-Χαϊνά-Αγγελής. Τα 10λεπτα: 25-23, 46-47 (ημ.), 63-52, 82-71.

ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Μανωλόπουλος): Σαρρής, Καρέλλας, Μαγκουνής 30 (4), Οικονόμου 6 (2), Γκίκας (1), Λιακόπουλος 13 (1), Φίλιππας 3 (1), Ροζακέας, Αβδάλλας 2, Ταταράκης, Χατζής 12, Σοφρωνάς 15 (4).

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 9 (1), Κέκερης, Βαλαής, Γιαννικόπουλος 6, Νιφόρας 4, Θανόπουλος 25 (6), Παπαφωτίου 7 (1), Γκάτζιος 10, Χριστόπουλος, Μπαλής 1, Δ. Λυμπέρης 5 (1), Γοργότσης 4.

Ο προπονητής του Αϊολου Αγυιάς, Ανδρέας Παπαδημητρίου δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Νομίζω ότι η διαφορά στο τελικό σκορ μας αδικεί. Κάναμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο, όμως όταν δέχεσαι 82 πόντους στην άμυνα με 12 συνολικά τρίποντα, τότε δεν μπορείς να έχεις απαίτηση να κερδίσεις το παιχνίδι. Πλέον, εστιάζουμε το ενδιαφέρον μας στο πρώτο εντός έδρας παιχνίδι με τον Ηλυσιακό, στο οποίο η νίκη είναι μονόδρομος».