Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη – Φωτογραφίες/βίντεο

Ο Αίολος Αγυιάς με αντεπίθεση στο β΄ ημίχρονο κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά και να φτάσει στη νίκη στο ντέρμπι με τον Βίκο Ιωαννίνων με σκορ 73-69.

Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεο Ο Αίολος Αγυιάς πανηγυρίζει για τη μεγάλη νίκη επί του Βίκου Ιωαννίνων

Ο Αίολος Αγυιάς πήρε το ντέρμπι με τον Βίκο Ιωαννίνων στο «καμίνι» της Παναγίας Αλεξιώτισσας, καθώς επικράτησε με 73-69, έχοντας κορυφαίο παίκτη τον Κυριάκο Κολσούζογλου. Η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου επέστρεψε έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα μετά την ήττα της στον Βόλο από τη Νίκη, στέλνοντας μήνυμα ότι εξακολουθεί να κοιτάζει ψηλά στη φετινή National League 1.

«Κλειδιά» της επικράτησης του Αίολου Αγυιάς ήταν αφενός η πολύ καλή εμφάνιση του βιονικού Κυριάκου Κολσουζόγλου (ασταμάτητος μέσα στη ρακέτα, τελειώνοντας όλες τις φάσεις) κι αφετέρου η έμπνευση του Ανδρέα Παπαδημητρίου να γυρίσει την άμυνα της ομάδας του σε ζώνη στο β΄ ημίχρονο, καθώς στο α΄ ημίχρονο οι γηπεδούχοι τα είχαν… φάει όλα στην άμυνα ένας εναντίον ενός. Η αντεπίθεση του Αίολου Αγυιάς ξεκίνησε προς το τέλος της γ΄ περιόδου, όταν με τρίποντο του Φραντζή οι γηπεδούχοι πέρασαν μετά από πολύ ώρα μπροστά στο σκορ (56-54 στο 28΄), καθώς είχαν βρεθεί να χάνουν και με διψήφιες διαφορές στο β΄ 10λεπτο. Το παιχνίδι το «τελείωσε» ο Χατζόπουλος με προσωπικά καλάθια στα τελευταία λεπτά, όταν ο Βίκος πλησίαζε επικίνδυνα.

Διαιτητές: Τζίμης-Αργυρούδης-Χριστοδουλάκης. Τα 10λεπτα: 14-19, 41-48 (ημ.), 58-56, 73-69.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ: Χατζόπουλος 14, Καραπιπέρης, Αλαφοδήμος, Νιφόρας 7 (με φοβερή άμυνα και κρίσιμα κοψίματα στο τελευταίο 10λεπτο), Θανόπουλος 9 (1), Παπαφωτίου 14 (2), Φραντζής 6 (2), Κολσούζογλου 17, Παπανδρεόπουλος 6.

ΒΙΚΟΣ: Χείλαρης 11 (2), Μόρας 5, Βακουφτσής 13 (3), Αναγνωστάκης 9 (1), Μαυρογιάννης 9, Τσιλούλης 4, Γιατράς, Τάταρης 18.

Ο προπονητής του Αίολου Αγυιάς Ανδρέας Παπαδημητρίου δήλωσε τα εξής αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Ηταν μια ηχηρή απάντηση των παικτών μου από την άδικη κριτική που δεχτήκαμε στην πρώτη μας ήττα. Πρέπει να γίνει κατανοητό ότι δεν υπάρχει εύκολο παιχνίδι. Σήμερα ο Βόλος κέρδισε με 20 πόντους μέσα στον Πανελλήνιο και η Λειβαδιά κέρδισε το φαβορί, Τρίκαλα. Χαίρομαι γιατί ο Αίολος παίζει ωραίο μπάσκετ και έχει γεμίσει το γήπεδο, κάνοντάς το μια καυτή έδρα. Οι παίκτες μου, έβγαλαν αντίδραση. Δούλεψαν σκληρά όλη την εβδομάδα κι έκαναν μια μεγάλη νίκη απέναντι σε μία ομάδα που δεν κρύβει τους στόχους της. Θα δουλέψουμε στο ρεπό γιατί μας περιμένει ένα απαιτητικό παιχνίδι με τον ιστορικό Εθνικό Πειραιώς. Τη σημερινή νίκη την αφιερώνουμε στον αθλητή μας, Νικήτα Βαλαή, ο οποίος τραυματίστηκε και θα μείνει έξω για ένα μήνα. Ο Αίολος Αγυιάς είναι οικογένεια».

Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεο Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεο Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεο Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεοΟ Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεο Ο Αίολος Αγυιάς «έπνιξε» τον Βίκο με Κολσούζογλου και ζώνη - Φωτογραφίες/βίντεο

Ο Κυριάκος Κολσούζογλου ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στη νίκη του Αίολου Αγυιάς και αμέσως μετά το παιχνίδι έκανε δηλώσεις στο pelop.gr