Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό – Φωτογραφίες

Με φοβερή αμυντική λειτουργία στο β΄ ημίχρονο και κυρίως στην τελευταία περίοδο, ο Αίολος Αγυιάς πέτυχε μια πολύ σπουδαία νίκη απέναντι στον Εθνικό.

Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες Ο Αίολος Αγυιάς πανηγυρίσει τη δεύτερη φετινή νίκη του

Και νίκη και διαφορά για τον Αίολο Αγυιάς! Η ομάδα του Ανδρέα Παπαδημητρίου επικράτησε με 74-55 επί του Εθνικού, χάρη στην εντυπωσιακή εμφάνιση του β΄ ημιχρόνου. Το παιχνίδι ήταν στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής μπάσκετ και με αυτό το αποτέλεσμα ο Αίολος Αγυιάς πέτυχε το 2 στα 2 στην έδρα του, επιστρέφοντας, παράλληλα, στα θετικά αποτελέσματα μετά τις εκτός έδρες ήττες από Μίλωνα και Παγκράτι.

Στα αξιοσημείωτα η εντυπωσιακή εμφάνιση του Νίκου Πλώτα, ο οποίος ειδικά στο α΄ ημίχρονο ήταν ασταμάτητος. Ο νεαρός γκαρντ, ο οποίος αγωνίζεται και στην επαγγελματική ομάδα του Προμηθέα, ΄ξετύλιξε το πλούσιο ταλέντο του, δίνοντας χαρά τόσο στους ανθρώπους του Αίολου Αγυιάς, όσο και στους «Προμηθείς» (Χρήστος Μήλας, Θανάσης Τριανταφυλλίδης, Αγγελος Λάγιος) που ήταν στις κερκίδες του «κλειστού» της Αλεξιώτισσας.

Διαιτητές: Νάστος-Ρίζος-Μπακετέα. Τα 10λεπτα: 12-10, 31-29 (ημ.), 51-46, 74-55.

ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ (Ανδρέας Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 4, Πλώτας 22 (2), Βαλαής 4, Γιαννακόπουλος 8 (1), Νιφόρας 6, Θανόπουλος 15 (3), Παπαφωτίου, Γκάτζιος 8, Κέκερης, Δ. Λυμπέρης 5 (1), Γοργότσης 2, Μπαλής.

ΕΘΝΙΚΟΣ: Ρούκας 2, Σταματίου 15, Γκαβασιάδης 11, Ιωάννου 5 (1), Καραφαντής 11 (1), Βαρδακοκοίλης, Παπουτσής, Ολύμπιος 8 (2), Χρήστου 3 (1), Καππης, Καπερώνης. Απουσίαζε ο Βασιλόπουλος (θλάση).

Ο Γιάννης Θανόπουλος ήταν καταλυτικός στο σημερινό ντέρμπι. Ο έμπειρος γκαρντ πήρε το όπλο του όταν η μπάλα ζύγιζε πολλά κιλά και με πέταξε τις ρουκέτες του στο αντίπαλο καλάθι. «Θέλαμε πολύ αυτή τη νίκη για να πάρουμε ψυχολογία μετά τις δύο ήττες που κάναμε μακριά από την Πάτρα. Είχαμε άγχος στο ξεκίνημα, όμως στο β΄ ημίχρονο κάναμε αυτό που έπρεπε και πήραμε το αποτέλεσμα. Είμαστε χαρούμενοι, όμως πρέπει να δούμε μπροστά, αρχής γενομένης από το επόμενο παιχνίδι στο Ιλιον».

Ο προπονητής του Αίολου Αγυιάς, Ανδρέας Παπαδημητρίου ανέφερε τα εξής μετά το τέλος της αναμέτρησης: «Κάναμε μια σημαντική νίκη. Υπήρχε άγχος στο α΄ ημίχρονο κι αυτό είναι λογικό ως προς έναν βαθμό, στην επανάληψη, όμως, με γνώμονα την άμυνα φτάσαμε στη δίκαιη νίκη. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο. Η προσοχή μας, πλέον, είναι στραμμένη στο εκτός έδρας παιχνίδι με το Ιλιο».
Φωτογραφίες: Γιάννης Ανδρουτσόπουλος

Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες Ο Αίολος Αγυιάς πήρε νίκη και διαφορά με Εθνικό - Φωτογραφίες