Ο Αστέρας Τέμενης δεν τα κατάφερε στην Κέρκυρα

Ο Αστέρας Τέμενης πάλεψε στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ιόνιο ΑΣ, όμως στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης στην ομάδα του Αρη Ξενούλη στοίχησαν τα λάθη και η κούραση.

Ο Αστέρας Τέμενης δεν τα κατάφερε στην Κέρκυρα Ο Αστέρας Τέμενης γνώρισε την ήττα στην Κέρκυρα

Δεν τα κατάφερε στην Κέρκυρα ο Αστέρας Τέμενης, καθώς γνώρισε την ήττα από τον εκεί Ιόνιο ΑΣ με σκορ 83-71 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της National League 2. Η ομάδα του Αρη Ξενούλη ήταν μέσα στο παιχνίδι μέχρι τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, όταν οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη και την κούραση της ομάδας από την Αιγιάλεια.

Διαιτητές: Δημ. Παπαγεωργίου-Ιωάν. Πετράκης-Ψύχας. Τα 10λεπτα: 21-17, 39-32 (ημ.), 58-52, 83-71.

ΙΟΝΙΟΣ (Κοντογιάννης): Ι. Βαζούκης 21 (2), Γουίλσον 16 (2), Κολότσιος 12 (3), Δεϊμέζης 16, Κατσαρός 5 (1), Κιουρτζίδης, Στεμπάρης 10, Σπίνουλας 3 (1), Θωμαΐδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ (Ξενούλης): Πέτροβιτς 20 (5), Βουρνάς 8 (1), Μπίρμπας 4 (1), Γκάτζιος 8, Τσουλέας 1, Σταθακόπουλος 14 (2), Σακελλαρόπουλος 2, Καραγγελής 14 (2).

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, ο προπονητής του Αστέρα Τέμενης Αρης Ξενούλης δήλωσε τα εξής: «Συγχαρητήρια στον Ιόνιο ΑΣ για τη νίκη του. Μέχρι το 36΄ ήμασταν στο παιχνίδι, καθώς το σκορ ήταν 70-68, όμως εκεί δεν μπορέσαμε να ελέγξουμε τον ρυθμό και τα επιθετικά ριμπάουντ, κάτι που για ένα ακόμη παιχνίδι μας πλήγωσε. Αν βάλουμε και την άτυχη στιγμή με την αποβολή του Βουρνά με δεύτερη τεχνική, αντιλαμβάνεστε ότι όλα αυτά έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των αντιπάλων μας. Νομίζω ότι αυτήν τη στιγμή υπάρχει τετραπλή ισοβαθμία στην 6η θέση με ρεκόρ 7-7 και επομένως ακόμη όλα είναι ανοικτά. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους παίκτες μου, που παρόλες τις αντιξοότητες ενός ιδιαίτερα κουραστικού εκτός έδρας παιχνιδιού πάλεψαν και διεκδίκησαν τη νίκη με όλες τους τις δυνάμεις. Συνεχίζουμε να μαχόμαστε και να παλεύουμε όλα τα παιχνίδια».