Ο Δήμος Πατρέων, ο Πέτρος και ο Παύλος – Το απόρρητο ραντεβού
Τι μάθαμε ότι είπαν οι δυο Πατρινοί Πέτρος Ψωμάς και Παύλος Μαρινάκης στο ραντεβού που είχαν στην Αθήνα.
![Ο Δήμος Πατρέων, ο Πέτρος και ο Παύλος - Το απόρρητο ραντεβού Πέτρο](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/08/marinakis-mitsotakis-873x432.jpg)
Μια που βρέθηκε τόσο κοντά στα κέντρα των αποφάσεων, δε μας λέει κι εμάς ποιόν υποψήφιο θα στηρίξει η ΝΔ; ρωτήσαμε τον Πέτρο Ψωμά μετά την περίφημη συνάντησή του με τον Παύλο Μαρινάκη στην Αθήνα, η οποία διέρρευσε στην εφημερίδα «Πελοπόννησος».
«Ο τελευταίος είμαι που θα το μάθαινε», απάντησε. «Δεν είμαι μέλος του κόμματος». Είχε παραπάνω λόγο να το πει: Δεν ήθελε η επαφή που είχε να συσχετιστεί με κομματικές δικτυώσεις. «Η παράταξή μας έχει ανεξάρτητο προφίλ και θα το διασφαλίσω».
Τι του είπε λοιπόν ο Π. Μαρινάκης; «Θα το πει εκείνος, δεν θα το πω εγώ». Ο ίδιος ο επικεφαλής του σπιράλ μίλησε για το όραμα και το πρόγραμμά του. Μήπως μίλησαν για τον δεύτερο γύρο των εκλογών; Εδώ, το σπιράλ δηλώνει συνεργασία με οποιονδήποτε, απλά διατείνεται ότι θα είναι στον β’ γύρο εκείνο. Συζητήθηκε ποτέ μια συστράτευση με τις άλλες παρατάξεις; «Συζητάμε τακτικά. Αλλά οι άλλες παρατάξεις έχουν κομματικό προσανατολισμό».
Και μια λεπτομέρεια: Ο Πέτρος Ψωμάς είχε στενή συνεργασία με τον Παύλο Μαρινάκη, αλλά τον παππού του σημερινού γραμματέα της ΝΔ. Του είχε προλογίσει ένα βιβλίο του. Τι θέμα είχε; «Οι Δήμαρχοι της Πάτρας»
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News