Ο Ιωαννίδης με φανταστικό γκολ έδωσε ελπίδες στον Παναθηναϊκό, ήττα 2-1

Ιωαννίδης

Ο Φώτης Ιωαννίδης με φανταστικό γκολ διαμόρφωσε το τελικό 2-1 στην ήττα του Παναθηναϊκού από την Λανς και έδωσε ελπίδες πρόκρισης στους «πράσινους», που θα πρέπει στην Αθήνα να κάνουν την ανατροπή.

Η Λανς τον πλήγωσε δις αν και έμεινε με δέκα στο 22′

Η Λανς μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στην πρώτη της τελική βρήκε το γκολ με το πλασέ του Φρανκόφσκι μέσα από την περιοχή.

Οι Γάλλοι συνέχισαν να απειλούν τα καρέ των πράσινων. Στο 9′ ο Σαίντ με ωραία σκαστή κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ, μετά από γέμισμα από τα δεξιά. Στο 19′ ο Ντιούφ βρήκε κενό χώρο και έκανε το σουτ, αλλά ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε με τη δεύτερη.

Στο 22′ έγινε ανατροπή δεδομένων, καθώς ο Μεδίνα αποβλήκε με κόκκινη για άσχημο πάτημα στον Μπακασέτα. Ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, αλλά στο 24′ ο Σαμπά έδιωξε σε κόρνερ την κεφαλιά του Τσέριν, ενώ το σουτ του Γεντβάι μέσα στην περιοχή κόπηκε από τον Ντάνσο.

Στο 30ο λεπτό ο Φρανκόφσκι με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά η Λανς βρήκε και δεύτερο γκολ με τον Σαίντ, που νίκησε τον Ντραγκόφσκι με τη δεύτερη.

Ο Ιωαννίδης τον κράτησε ζωντανό για τη ρεβάνς

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο μέρος, θέλοντας να πάρει κάτι από το ματς. Η πρώτη του προσπάθεια ήταν στο 48′ με το πλασέ εκτός περιοχής, το οποίο εξουδετέρωσε εύκολα ο Σαμπά.

Το γκολ για τους πράσινους ήρθε στο 53′ με την υπέροχη ατομική ενέργεια του Φώτη Ιωαννίδη που πλάσαρε σωστά τον Σαμπά. Δύο λεπτά μετά ο σκόρερ των πρασίνων μοίρασε στον Μπακασέτα στο ημικύκλιο της περιοχής, αυτός έκανε το σουτ αλλά η μπάλα πήγε ψηλά.

Στο 57′ η Λανς έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 3-1, όταν ο Ντάνσο πήρε κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας του Παναθηναϊκού, αλλά ο Ντραγκόφσκι με ενστικτώδη επέμβαση τον σταμάτησε. Στο 66′ μετά από μια ακόμα στατική φάση απείλησαν οι Γάλλοι, αλλά ο Γκραντέτ με κεφαλιά ανάγκασε τον Ντραγκόφσκι να επέμβει.

Ο Παναθηναϊκός πίεσε μέχρι το φινάλε για να σκοράρει. Μάλιστα στο 87′ έδωσε πέναλτι υπέρ του τριφυλλιού για χέρι αμυντικού της Λανς μετά από σουτ του Πελίστρι, αλλά το πήρε πίσω αφού είδε τη φάση στο VAR. Η τελευταία τελική του ήταν στο 90+6′, η κεφαλιά του Γερεμέγεφ, αλλά πέρασε άουτ με το 2-1 να μένει μέχρι το τέλος.

Λανς: Σαμπά, Γκραντίτ, Μεδίνα, Ντάνσο, Φρανκόφσκι, Τόμασον (90′ Μεντί), Ντιούφ, Μασάδο (90′ Τσάβες), Ντα Κόστα (26′ Κουσάνοφ), Σοτόκα, Σαίντ (69′ Ρεμί).

Παναθηναϊκός: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας (67′ Βαγιαννίδης), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (85′ Γερεμέγεφ), Αράο (80′ Μακσίμοβιτς), Τετέ (67′ Πελίστρι), Τζούριτσιτς (80′ Λημνιός), Μπακασέτας, Ιωαννίδης.