Ο Μωραΐτης σκόραρε, αλλά αποκλείστηκε στο 118!

Η ομάδα του θα είχε περάσει, εάν δεν είχε καταργηθεί ο κανονισμός για τα εκτός έδρας γκολ. Υπάρχουν πιθανότητες να βρεθεί αντίπαλος της ΑΕΚ ή του Αρη…

moraitis

Ο πρώην άσος της Παναχαϊκής, Παναγιώτης Μωραΐτης, βρήκε ξανά δίχτυα με την Μπόρατς απέναντι στην Κλουζ για τον πρώτο προκριματικό γύρο του Champions League και έστειλε το ματς στην παράταση, με την ομάδα του να δέχεται όμως γκολ στο 118′ και να υποβιβάζεται στο Europa Conference. Θυμίζουμε ότι στο πρώτο μας στη Ρουμανία η Μπόρατς είχε ηττηθεί με 3-1 με σκόρερ και τότε τον Μωραΐτη. Στον επαναληπτικό
ο 24χρονος επιθετικός από το Αγρίνιο σκόραρε στο 64ο λεπτό και έκανε το 2-0 για τους Βόσνιους στέλνοντας το ματς στην ημίωρη παράταση.

Με τον κανονισμό του εκτός έδρας γκολ, το γκολ της Μπόρατς στην Ρουμανία που είχε και πάλι την υπογραφή του Μωραΐτη θα ήταν αρκετό να τους δώσει την πρόκριση, όμως πλέον ο κανονισμός δεν ισχύει μετά από απόφαση της UEFA και έτσι με συνολικό σκορ 3-3 οι δύο ομάδες κλήθηκαν να λύσουν τις διαφορές τους στην παράταση.

Εκεί που λίγο πριν το φινάλε και ενώ όλα έδειχναν πως θα πήγαιναν στα πέναλτι, η Μπόρατς υπέστη σοκ, με την Κλουζ να σκοράρει στο 118′ με τον Τσίπτσιου μειώνοντας σε 2-1 και να πανηγυρίζει εκείνη την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό του Champions League.

Όσον αφορά στην ομάδα του Παναγιώτη Μωραΐτη, η συνέχεια θα την βρει στο Conference League με αντίπαλο μιας εκ των Φόλας Ες από το Λουξεμβούργο ή της Λίνκολ Ρεντ από το Γιβραλτάρ.

Αν οι Βόσνιοι βρεθούν στον επόμενο γύρο και επίσης έχουν περάσει ΑΕΚ και Άρης τους αντιπάλους τους, είναι πιθανόν ο Έλληνας φορ να βρεθεί αντιμέτωπος με μια εκ των ελληνικών ομάδων.