O Nίκος Μπικής κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Tennis Europe

Μία ακόμα σπουδαία επιτυχία κατάγραψε ο Πατρινός τενίστας Νίκος Μπικής ο οποίος είναι Νο 2 στην Ελλάδα, καθώς κατέκτησε χθες την 1η θέση στην κατηγορία U12 στο Ευρωπαϊκό παιδικό πρωτάθλημα τένις που φιλοξενείται από τη Νίκη Πατρών και στηρίζει η Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας.

Συνολικά έλαβαν μέρος οι καλύτεροι 112 αθλητές και αθλήτριες, σε επίπεδο Εθνικών αποστολών, από όλη την Ευρώπη και  την Ελλάδα.

O Νίκος Μπικής έκανε εξαιρετική προσπάθεια στο διπλό και με παρτενέρ τον Ραφαήλ Παγώνη κατέκτησαν την 1η θέση και πήραν το χρυσό μετάλλιο.   Πρόκειται για ένα από τα μεγαλύτερα πρωταθλήματα του 2023 της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας Tennis (TennisEurope) στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία.

ΜΕ “ΦΟΡΑ” ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΑ

Ο Νίκος Μπικής ήρθε με φόρα στο τουρνουά, καθώς πριν από λίγες μέρες είχε συμμετάσχει σε δύο τελικούς στο Τελ Αβίβ του Ισραήλ και στη διεθνή διοργάνωση της Tennis Europe Ruth Nussdorf TE 12&U στα 12άρια, παραμένοντας αήττητος όλη την εβδομάδα.

Ο αθλητής του ΑΟΑ Πατρών, στάθηκε άτυχος καθώς δεν μπόρεσε στο τέλος να διεκδικήσει τους δύο τίτλους στο Τελ Αβίβ, αφού τη μέρα των τελικών ξύπνησε με πυρετό με αποτέλεσμα να αποσύρει τη συμμετοχή του από τους τελικούς του μονού και του διπλού.