Ο ΝΟΠ έφτασε στη πηγή, αλλά δεν ήπιε νερό

Από την μία υπάρχει ικανοποίηση στο στρατόπεδο του ΝΟΠ ότι ήταν ανταγωνιστικός και στην ήττα από τον Παναθηναϊκό, από την άλλη όμως υπάρχει και σε ένα βαθμό απογοήτευση για το γεγονός ότι φτάνει κοντά στην πηγή, αλλά δεν πίνει «νερό», όπως έγινε και με τη Γλυφάδα.

Αυτό συνέβη στην μάχη κόντρα στους «πράσινους» όπου ήταν μπροστά με 9-7, αλλά δέχτηκε σερί 4-0 και γνώρισε την ήττα. Ομως για να τα λέμε όλα, σε αυτόν τον αγώνα έπαιξαν ρόλο και οι πολλές αποβολές που κέρδισε ο Παναθηναϊκός με το σύνολο να είναι 18-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Οι άνθρωποι του ΝΟΠ έχουν παράπονα από τους Κραβαρίτη-Παντελή που έδωσαν τόσες πολλές αποβολές, ωστόσο δεν θέλουν να σταθούν στο κεφάλαιο διαιτησία.

Στα θετικά ότι ο Αυστραλός  Ματ Γουίλσον έχει βρει όχι μόνο αγωνιστικό ρυθμό, αλλά και την επαφή με τα δίχτυα, καθώς σκόραρε για πρώτη φορά τρία γκολ και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει.

Πάντως, ο ΝΟΠ δεν έχει πολλά περιθώρια να χάνει βαθμούς και μάλιστα στις λεπτομέρειες, και στα επόμενα παιχνίδια θα πρέπει να βρει τρόπο να κατακτά βαθμούς.

«ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΟΤΙ ΒΕΛΤΙΩΝΟΜΑΣΤΕ»

Ο τεχνικός του ΝΟΠ, Γιώργος Ντόσκας, σχολίαζε στο παιχνίδι, ανέφερε: «Για μία ακόμη φορά το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Είναι σημαντικό ότι βελτιωνόμαστε και θετικό ότι φτάσαμε να διεκδικήσουμε τον αγώνα μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Από εκεί και πέρα, συνεχίζουμε την δουλειά μας και πιστεύω ότι θα είμαστε ανταγωνιστικοί και στα επόμενα παιχνίδια».

ΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΣΤΑ ΧΑΝΙΑ

Στο μεταξύ, δεν υπάρχει πολύς χρόνος για χάσιμο αφού ο ΝΟΠ έχει αγώνα την Τέταρτη, όπου θα διεξαχθεί η 8η αγωνιστική.

Η πατρινή ομάδα έχει νέα δύσκολη εκτός έδρας αποστολή, καθώς την Τέταρτη θα παίξει στα Χανιά με την ομώνυμη ομάδα.

Οι «δαίμονες» θα ξεκινήσουν σήμερα την προετοιμασία τους και θα την ολοκληρώσουν αύριο με τον Ντόσκα να υπολογίζει σε όλους.

Η αποστολή θα αναχωρήσει για την Κρήτη το πρωί της Τετάρτης, αεροπορικώς.