Ο ΝΟΠ καθάρισε τον Ιωνικό και περιμένει τον αντίπαλο του

Δραματικό φινάλε είχε η χθεσινή αναμέτρηση της ομάδας πόλο του ΝΟΠ η οποία με γκολ του Κανελλόπουλου στο φινάλε, νίκησε εκτός έδρας με 5-4 κόντρα στον Ιωνικό, στο δεύτερο αγώνα των play-offs και έτσι με 2-0 νίκες πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι σε όλη του την διάρκεια και αυτό φάνηκε από το χαμηλό σκορ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι από το ξεκίνημα και το ημίχρονο να τελειώνει 3-2.

ΝΟΠ και Ιωνικός φυλούσαν τα νώτα τους και στην τρίτη περίοδο και έτσι στο τέλος του 8λέπτου το σκορ ήταν 4-4.

Στην τελευταία περίοδο το σκηνικό δεν άλλαξε, ο ΝΟΠ είχε κλείσει τους διαδρόμους για να μην δεχθεί τέρμα και εκεί που όλα έδειχναν ότι θα πάμε στην διαδικασία των πέναλτι, ο ΝΟΠ με το γκολ του πολύπειρου Κανελλόπουλου, στα 4 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, έκανε το τελικό 5-4 προκρίθηκε στα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

ΚΡΑΒΑΡΙΤΗΣ: «Η ΑΜΥΝΑ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΝΙΚΗ»

Ικανοποιημένος, αλλά και προσγειωμένος εμφανίστηκε μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής του ΝΟΠ, Δημήτρης Κραβαρίτης, ο οποίος δήλωσε: «Σήμερα τη νίκη μας την έδωσε η άμυνα μας. Στην επίθεση είχαμε νευρικότητα, όμως συνολικά ήμασταν καλύτεροι, πιο γρήγοροι και στο τέλος δείξαμε ψυχραιμία και πήραμε την πρόκριση. Μπράβο σε όλους για το αποτέλεσμα, όμως αυτό το παιχνίδι τέλειωσε και κοιτάζουμε τα επόμενα».

Τα 8λεπτα: 3-2, 3-2,  4-4, 4-5.

ΝΟΠ (Κραβαρίτης): Βυθουλκας, Αγγελόπουλος, Πολλάτος, Κανελλόπουλος 1, Γεωργαράς 1, Γκότσης, Ανδρικόπουλος 1,Πασσάς 1, Μπετχαβάς, Λαμπάτος , Βικάτος, Παπαχριστόπουλος 1, Βουτσινάς, Σοφός, Κρεμανταλάς.

EKANE TO «ΒΡΕΑΚ» Ο ΑΡΗΣ

Ο ΝΟΠ είναι από χθες στα ημιτελικά και μιλάμε πλέον για τις μάχες ανόδου, καθώς όποια ομάδα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι θα πάρει και το ένα από τα δύο «εισιτήρια» για την Α1 Εθνική.

Η ομάδα του Κραβαρίτη είναι αήττητη στο φετινό πρωτάθλημα και βρίσκεται …ένα βήμα από το να επιστρέψει στα «σαλόνια» του Ελληνικού πόλο, όμως χρειάζεται μεγάλη προσοχή. Ο αντίπαλος των «δαιμόνων» δεν έχει προκύψει ακόμα και αυτό γιατί ο Αρης έκανε χθες την ανατροπή, καθώς επικράτησε εκτός έδρας στα πέναλτι (8-8 κ.δ.) της Ηλιούπολης  και ισοφάρισε σε 1-1. Πλέον, οι δύο ομάδες θα παίξουν την Τρίτη στην Θεσσαλονίκη και όποια ομάδα  νικήσει θα είναι  και ο αντίπαλος του ΝΟΠ. Τα παιχνίδια έχουν ήδη οριστεί από την ΚΟΕ και θα γίνουν 5, 7, 9 Μαϊου με όποια ομάδα φτάσει πρώτη στις δύο νίκες να παίρνει και την πρόκριση. Να θυμίσουμε ότι ο ΝΟΠ έχει το πλεονέκτημα έδρας και αν χρειαστεί τρίτο παιχνίδι, τότε θα γίνει στο «Αν. Πεπανός».