Ο Ολυμπιακός τώρα θα κυνηγήσει την πρόκριση στη Βουλγαρία

Ισόπαλος 1-1 στο Γ. Καραισκάκης, πολύ επικίνδυνη ομάδα η Λουντογκόρετς

Ισόπαλος 1-1 αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός με την Λουντογκόρετς στο Γ. Καραϊσκάκης στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδια για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League.Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω στο σκορ με γκολ που σημείωσε για τους φιλοξενούμενους απευθείας φάουλ ο Κίριλ Ντεσπόντοφ στο 55΄ και ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό ο Αγκιμπού Καμαρά στο 87′.
Ο Ολυμπιακός θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι απειλήθηκε πολύ σοβαρά με ήττα. Πλέον είναι υποχρεωμένος να κυνηγήσει την πρόκριση στα play-offs του Champions League στη Βουλγαρία.
ΔΕΝ ΤΟΥ ΔΟΘΗΚΕ ΠΕΝΑΛΤΙΣ
το 77′ ο Χασάν βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή της Λουντογκόρετς απο αγκωνιά του Βερντόν, ήταν πέναλτι, αλλά ο Μάντεν έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Η Λουντογκόρετς στα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων που δόθηκαν βρήκε κενά στην ερυθρόλευκη άμυνα και παραλίγο να κάνει τη «ζημιά» στο 90’+2′. Ο Ντεσπόντοβ πέρασε και τον Τζολάκη, έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και δεξιά και η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 90’+6′ ο Χασάν πήγε για ένα ακόμα buzzer beater, αλλά το κάτι σαν γυριστό που επιχείρησε, δεν είχε τύχη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Μπα, Σεμέδο, Σισέ (53′ Αραμπί), Λαλά (61′ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ, Κούντε (46′ Εμβιλά), Καμαρά, Βαλμπουενά (71′ Αγκιμπού Καμαρά), Μασούρας, Χασάν.

ΛΟΥΝΤΟΓΚΟΡΕΤΣ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Κάλινα, Ικόκο, Πλαστούν, Βερντόν, Νεντιάλκοβ, Κάουλι Σόουζα (73′ Σαντάνα), Κλάουντε Γκονζάλβες, Μπάτζι, Τεκπετέι (81′ Σισίνιο), Ντεσπόντοβ, Σωτηρίου (89′ Βάντερσον).