Ο Παναθηναϊκός σκόρπισε 3-0 την ΑΕΚ με Αϊτόρ ΒΙΝΤΕΟ

Παναθηναϊκός,ΑΕΚ,ΒΙΝΤΕΟ

Με πρωταγωνιστή τον Αϊτόρ που έκανε τα πάντα, ο Παναθηναϊκός «σκόρπισε» στο πρώτο ημίωρο την ΑΕΚ, η οποία είχε δύο δοκάρια, με το 3-0 να τον βάζει στα πλέι οφ και να του δίνει ώθηση για την συνέχεια!

Με ένα εύστοχο πέναλτι του Αϊτόρ στο 16′ και ένα προσωπικό γκολ του Παλάσιος στο 18′, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε πολύ γρήγορα 2-0 της ΑΕΚ στη Λεωφόρο.
Η Ενωση είχε δύο δοκάρια στη συνέχεια με Ανσαριφάρντ 25′ και Τσούμπερ και στο 29′ ο Ιωαννίδης εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα του Αϊτόρ και την τραγική αντίδραση της άμυνας της ΑΕΚ και έκανε το 3-0.

Στο β’ ημίχρονο, η είσοδος του Αραούχο και του Μάνταλου έκαναν πιο επιθετική την ΑΕΚ, όμως όποτε χρειάστηκε οι «πράσινοι» κράτησαν το μηδέν, ενώ απείλησαν με μεγάλες ευκαιρίες τον Τσιντώτα για το 4ο γκολ.
Οι γηπεδούχοι που έχουν σταθεί άτυχοι σε πολλά παιχνίδια της φετινής περιόδου, πήραν από την τύχη αυτό που στερήθηκαν και παράλληλα έδειξαν ότι ήθελαν περισσότερο τη νίκη.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Διούδης, Σάντσες, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος (76′ Βιτάλ), Γκατσίνοβιτς (66’ Κουρμπέλης), Αϊτόρ (86′ Χατζηγιοβάνης), Παλάσιος, Ιωαννίδης (76′ Καρλίτος).
ΑΕΚ: Τσιντώτας, Ρότα, Βράνιες, Τζαβέλλας, Χατζισαφί (46’ Μοχαμαντί), Σιμόες (74’ Λε Ταλέκ), Σάκχοφ, Άμραμπατ, Γκαρσία, Ανσαριφάρντ (46’ Αραούχο), Τσούμπερ (46’ Μάνταλος).