Στον τελικό του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων, που συνεχίζεται στην Ξάνθη προκρίθηκε ο Ολυμπιακός που με πολύ καλή απόδοση επικράτησε του Προμηθέα με 67-41.
Η ομάδα της Πάτρας ήταν αυτή που πήρε ένα μικρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε για πρώτη φορά με 10-8 με τον Νόττα, 3΄03΄΄ πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το σκορ στο 22-10 υπέρ των Πειραιωτών που ήταν εντυπωσιακοί στα τελευταία λεπτά του.
Το σερί του Ολυμπιακού συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, με αποτέλεσμα η διαφορά να φθάσει το +18(28-10). Το σημαντικό πλεονέκτημα των «ερυθρολεύκων» διατηρήθηκε μέχρι την ανάπαυλα, παρά τη μείωση σε 32-20 με τρίποντο στη λήξη του χρόνου από τον Ευστρατιάδη.
Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ένα σερί 7-2 για τον Ολυμπιακό, που ανέβασε τη διαφορά στους 17(39-22). Στο τέλος της περιόδου, οι Πειραιώτες έφθασαν στο 51-31 με σουτ του Παραλίκα (1΄08΄΄, πριν τη λήξη της).
Το σκορ μεγάλωσε ακόμη περισσότερο μέχρι να έρθει το τελικό αποτέλεσμα που σήμανε την πρόκριση των «ερυθρολεύκων» στον αυριανό μεγάλο τελικό (16:00).