Ολυμπιακοί Αγώνες: Τα ρεκόρ που καταρρίφθηκαν

Ολυμπιακοί

Στην ιστορία πέρασαν οι 33οι Ολυμπιακοί Αγώνες στο Παρίσι. Συνολικά δόθηκαν 1.039 μετάλλια, με τις Ηνωμένες Πολιτείες να βρίσκονται στην κορυφή του σχετικού πίνακα, αφού αν και ισοβάθμησαν με την Κίνα στα χρυσά (από 40 η καθεμιά), οι ΗΠΑ επικράτησαν στο σύνολο (127 έναντι 91 της Κίνας).
Στους 329 αγώνες σε 32 αθλήματα, για 48 κατηγορίες καταρρίφθηκαν πολλά Ολυμπιακά και παγκόσμια ρεκόρ, ακόμη και αυτά που δεν αναμενόταν να «πέσουν».
Ανάμεσά τους αυτό της Αμερικανίδας κολυμβήτρια Κέιτι Λεντέκι που ισοφάρισε τη Λαρίσα Λατινίνα ως η αθλήτρια με τα περισσότερα χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια (εννέα), ενώ η αθλήτρια μπάσκετ των ΗΠΑ Ντιάνα Τοράσι έγινε η πρώτη αθλήτρια -άνδρας ή γυναίκα- που κέρδισε έξι χρυσά μετάλλια στο μπάσκετ και ο Αμερικανός Σαμ Γουάτσον καταρρίπτει το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ (4,79 δευτερόλεπτα, που έθεσε τον περασμένο Απρίλιο) στον τελικό της αναρρίχησης ταχύτητας ανδρών με χρόνο 4,74.
Συνολικά, 67 ρεκόρ σε 17 αθλήματα καταρρίφθηκαν στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Στον στίβο, ο Ράιαν Κρούζερ (ΗΠΑ) έγινε ο πρώτος αθλητής που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στη σφαιροβολία ανδρών. Ο Λετσίλε Τεμπόγκο (Μποτσουάνα) κέρδισε το πρώτο χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο της Μποτσουάνα στα 200 μέτρα ανδρών.

Η Φέιθ Κίπιεγκον (Κένυα) έγινε ο πρώτος αθλητής (άνδρας ή γυναίκα) που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στα 1500μ. Η Ναφισάτου Τιάμ (Βέλγιο) έγινε η πρώτη αθλήτρια που κέρδισε τρία χρυσά μετάλλια στο έπταθλο γυναικών. Η Θέα ΛαΦόντ (Αγιος Δομίνικος) κέρδισε το πρώτο Ολυμπιακό μετάλλιο της χώρας όταν κέρδισε το χρυσό στο τριπλούν γυναικών.