Ορθιος για ενάμισυ ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 91-77 από Ολυμπιακό – Φωτογραφίες/δηλώσεις

O Προμηθέας κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό για ενάμισυ περίπου ημίχρονο στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ορθιος για ενάμισυ ημίχρονο ο Προμηθέας, έχασε 91-77 από Ολυμπιακό - Φωτογραφίες/δηλώσεις Προμηθέας

Μπορεί να αποκλείστηκε από τον τελικό του Κυπέλλου ο Προμηθέας, όμως κέρδισε τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα, καθώς για ενάμισυ περίπου ημίχρονο κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό (η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα επικράτησε με σκορ 91-77).

Το παιχνίδι κρίθηκε επί της ουσίας στα μισά της γ΄ περιόδου, όταν οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με μια διψήφια διαφορά, στηριζόμενοι κυρίως στην υπεροχή του Φαλ μέσα στη ρακέτα (30-19 το επί μέρους σκορ στη γ΄ περίοδο).

Αντονι Κάουαν και Χάντερ Χέιλ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τον Προμηθέα στο α΄ ημίχρονο, ο Κάμερον Ρέινολντς σούταρε ακατάπαυστα και δημιούργησε προβλήματα στους Πειραιώτες με την περιφερειακή του εκτέλεση, ο Τζορτζ Πάπας το διασκέδασε, στο τέλος, όμως, οι «Προμηθείς» δεν μπορούσαν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από μία καλή εμφάνιση για περίπου 25 λεπτά.

Ο Προμηθέας επιστρέφει, πλέον, στην Πάτρα και θα προσπαθήσει να βελτιωθεί ακόμη περισσότερο την περίοδο της διακοπής του πρωταθλήματος, ενώ ο Ολυμπιακός θα παίξει στον αυριανό τελικό του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό, καθώς οι «πράσινοι» νίκησαν στον α΄ ημιτελικό τον Αρη με σκορ 76-65.

Ο ημιτελικός

Με το δίδυμο Κάουαν – Χέιλ να παίζει εξαιρετικά στο ξεκίνημα, ο Προμηθέας εμεινε κοντά στο σκορ (11-10 στο 5′), όμως ένα σερί 8-0 του Ολυμπιακού τον βοήθησε να ξεφύγει, με τον Γουόκαπ να προσφέρει σκορ από μακρινή, μέση και κοντινή απόσταση. Στο 23-15 της περιόδου οι Πατρινοί είχαν πάρει όλους τους πόντους τους από το δίδυμο των Αμερικανών γκαρντ, την ώρα που οι Πειραιώτες είχαν 1/8 τρίποντα, αλλά και μόλις ένα λάθος.

Το πρώτο καλάθι των ερυθρόλευκων στη δεύτερη, επιτεύχθηκε μετά από τρία λεπτά και ήταν ένα κάρφωμα τον Παπανικολάου στον αιφνιδιασμό. Στο μεταξύ, ο Προμηθέας είχε βρει ρυθμό, μείωσε στο 25-23 με τρίποντο του Χέιλ, είχε τον Ρέινολντς σε βραδιά διαρκούς εκτέλεσης και έμεινε όρθιος μέχρι το ημίχρονο (40-36), στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε μοιράσει τον χρόνο σε δύο πεντάδες.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα του β’ μέρους. Οι Πειραιώτες κρατούσαν το προβάδισμα, οι Πατρινοί άντεχαν, οι διαιτητές σφύριζαν πολύ (9 φάουλ σε πέντε λεπτά), ομως απο τα μέσα της τρίτης περιόδου κι έπειτα, ο Ολυμπιακός έχτισε ενα καλό προβάδισμα. Ο Λαρεντζάκης κέρδισε αντιαθλητικό στο 28′, έβαλε τις βολές για το 65-50, ο Μήτρου-Λονγκ σκόραρε για το +17 και ο ημιτελικός άρχισε να χάνει το ενδιαφέρον του.

Ένα μικρό ξέσπασμα του Προμηθέα κράτησε τη διαφορά σε λογικά επίπεδα (83-70 στο 35′), μείωσε και στους δέκα, χωρίς πάντως να καταφέρει κάτι περισσότερο από το να εκνευρίσει τον Γιώργο Μπαρτζώκα που έβλεπε λάθη, λάθη, λάθη ενώ ζητούσε ψυχραιμία, καθαρό μυαλό και κατέβασμα της μπάλας με ασφάλεια καθώς είχε ήδη αποφασίσει το ροτέισόν του.

Διαιτητές: Γ. Πουρσανίδης-Τσαρούχα-Τσιμπούρης. Τα 10λεπτα: 23-15, 40-36 (ημ.), 70-55, 91-77.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ράιτ 10 (4/4 δίποντα), Κάναν 8 (5/5 βολές, 1/3 τρίποντα, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ), Μήτρου-Λονγκ 7 (5 ασίστ), Φαλ 11 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 7 (1/4 τρίποντα), Μπραζντέικις 8 (3/3 δίποντα, 4 ασίστ), Πίτερς 10 (2), Πετρούσεβ 15 (3/3 βολές, 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Παπαθεοδώρου): Ρέινολντς 19 (3/3 βολές, 2/3 δίποντα, 4/9 τρίποντα), Κάουαν 20 (8/9 βολές, 3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τζόουνς 2, Πλώτας, Κόνιαρης 4, Μπαζίνας, Πάπας 7 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα), Κόφι 4, Ετσενίκε 10 (4/5 βολές, 3/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χέιλ 11 (2/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 ασίστ).

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/28 ελεύθερες βολές, 23/33 δίποντα, 8/21 τρίποντα, 28 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 7 επιθετικά), 13 ασίστ, 2 κλεψίματα, 17 λάθη, 20 φάουλ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Προμηθέα: 20/24 ελεύθερες βολές, 15/26 δίποντα, 9/28 τρίποντα, 22 ριμπάουντ (15 αμυντικά – 7 επιθετικά), 18 ασίστ, 12 κλεψίματα, κανένα μπλοκ, 20 λάθη, 25 φάουλ.

Τι δήλωσε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου

Θυμωμένος ήταν ο Ηλίας Παπαθεοδώρου μετά από την ήττα του Προμηθέα από τον Ολυμπιακό. Ο Έλληνας προπονητής ήταν πολύ ενοχλημένος από την τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Αντονι Κάουαν στις αρχές του β΄ ημιχρόνου, ενώ επανέλαβε την επιθυμία του να δει κλήρωση για τα ζευγάρια του Final-8.

Αναλυτικά μετά το τέλος του ημιτελικού ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δήλωσε τα εξής: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την πολύ καλή τους εμφάνιση, η διαφορά δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Ήταν κομβική η τεχνική ποινή στον Κάουαν, που τον έβγαλε εκτός παιχνιδιού. Δεν καταλαβαίνω πώς τέτοιες τεχνικές, για ψύλλου πήδημα, καθορίζουν αγώνες. Είμαστε πολύ απογοητευμένοι, αλλά και χαρούμενοι για το πνεύμα που δείξαμε απέναντι σε αυτή την ομάδα που σέβεται τον αντίπαλό της και παίζει πάντα στο όριό της.

Είμαστε ενθουσιασμένοι για τον τρόπο που παίξαμε σήμερα, μακάρι να ήμασταν για μεγαλύτερο διάστημα κοντά στο σκορ και να μην ασχολούνται όλοι για το τι θα γίνει την Κυριακή. Υπάρχουν κι άλλες ομάδες στο ελληνικό μπάσκετ. Αφού διοργανώνουμε Final Eight και θέλουμε να αντιγράψουμε καταστάσεις, θα πρέπει να αλλάξουμε πράγματα και να δώσουμε σε όλους την ευκαιρία να παλέψουν για να πετύχουν στόχους».