Πανελλήνιο στίβου Κ18: Μετάλλια για την Πάτρα, επιστρέφει το Ανδρών-Γυναικών του χρόνου!- Φωτογραφίες

Η Πάτρα έλαμψε στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου Κ18! Και οργανωτικά και αγωνιστικά και παντού! Του χρόνου με το καλό θέλουμε και το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Α-Γ! Το αξίζουμε!

στίβου Η Μυρτώ Βαλαχά του Πέλοπα με δύο μετάλλια ήταν το πρόσωπο του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου Κ18

Και μετάλλια για την Πάτρα ήρθαν και πανελλήνια ρεκόρ σημειώθηκαν και η οργάνωση του Πανελληνίου πρωταθλήματος στίβου Κ18 απέδειξε για μια ακόμη φορά ότι η πόλη μας έχει και την εγκατάσταση (Παμπελοποννησιακό Στάδιο) και την τεχνογνωσία και το ανθρώπινο δυναμικό για να πάρει το χρυσό μετάλλιο! Οπότε του χρόνου είναι καλοδεχούμενο και το κανονικό Πανελλήνιο, το Ανδρών-Γυναικών έπειτα από μια 3ετία περίπου μακριά μας.

Αναμφίβολα το πρόσωπο των αγώνων ήταν η Μυρτώ Βαλαχά του Πέλοπα, η οποία σάρωσε και χθες στα 1.500μ. (1η θέση με 4:35.38) και σήμερα στα 3.000μ. (2η θέση με 9:52.55), κάνοντας υπερήφανη και την ομάδα της και όλους τους πατρινούς. «Είμαι πολύ χαρούμενη που έφερα νίκες στην πόλη μου, ειδικά με μια αρκετά καλή επίδοση στα 1.500μ., πολύ κοντά στο όριο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, το οποίο βέβαια έχω ήδη πιάσει.

Αφιερώνω τις επιτυχίες μου στην προπονήτριά μου, στην οικογένειά μου, στους συναθλητές μου και γενικά σε όλους όσοι με στηρίζουν», ήταν η δήλωση της νεαρής πρωταθλήτριας στην «Π».

Παραθέτουμε και το σχετικό ρεπορτάζ του ΣΕΓΑΣ:

Εντυπωσιακό φινάλε στο 3άρι των κοριτσιών με δύο νικήτριες της πρώτης μέρας, την Μυρτώ Βαλαχά του ΑΟ Πέλοψ (1.500 μ.) και την Ιωάννα Σταματοπούλου του Πανιωνίου (2.000 μ. στιπλ) να πέφτουν σχεδόν μαζί στον τερματισμό. Νικήτρια η δεύτερη με 9.52.05, μισό δευτερόλεπτο μπροστά από την Πατρινή αθλήτρια.

«Είμαι πολύ χαρούμενη που κέρδισα τα 1.500 μ. στην πόλη μου. Πίστευα ότι θα κερδίσω και στα 3.000 μ., αλλά η Ιωάννα ήταν πολύ καλή στο τέλος. Δεν το περίμενα είναι η αλήθεια, ήρθε από το πουθενά. Αιφνιδιάστηκα γιατί έβλεπα στην οθόνη του σταδίου ότι δεν ήταν καμία πίσω μου και άκουγα τους δικούς μου να μου φωνάζουν ότι έχω διαφορά και πίστεψα ότι το είχα. Ελπίζω να συνεχίσω καλύτερα στο Ευρωπαϊκό Κ18 και το Πανελλήνιο Κ20», είπε η Μυρτώ Βαλαχά.

Από κοντά, όμως, και ο Φίλιππος Χριστόπουλος του Αρίωνα με το χάλκινο μετάλλιο που κατέκτησε σήμερα στα 800μ. με χρόνο 1:57.04 και με τον πατρινό πρωταθλητή να δηλώνει στην «Π» τα εξής: «Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την 3η θέση. Η πρώτη μου συμμετοχή στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 συνοδεύεται από ένα μετάλλιο. Είναι μια δικαίωση της σκληρής προπόνησης. Συνεχίζουμε…».

Παράλληλα, ο Νίκος Μπιλιανός του Πέλοπα πήρε την 3η θέση στον τελικό στα 3.000μ. με χρόνο 9:04.34, εντυπωσιάζοντας άπαντες με την αγωνιστική του άνοδο, αλλά και ο Γιάννης-Μάριος Μητρόπουλος του Αρίωνα κατέκτησε την 3η θέση στο άλμα εις μήκος με επίδοση 7.03μ.

στίβου

Η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ Σοφία Σακοράφα έδωσε συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές της επιτυχίας, ενώ ο πρόεδρος της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βόρειας Πελοποννήσου Νίκος Μπαλάσης συνεχάρη όλους τους συντελεστές της επιτυχίας και φυσικά τους αθλητές και κυρίως τα παιδιά της περιοχής μας που διακρίθηκαν, κάνοντας ρεκόρ και ανεβαίνοντας στο βάθρο. Ο επόμενος μεγάλος στόχος είναι να υλοποιηθούν οι δεσμεύσεις των φορέων για αλλαγή του ταρτάν στο Στάδιο, προκειμένου η εγκατάσταση να φιλοξενήσει και διεθνή μίτινγκ.