Παραλίγο να αποδράσει με «διπλό» από την Τέντα η Παναχαϊκή

Η μπασκετική Παναχαϊκή άγγιξε το «διπλό» στο «κλειστό» της Τέντας απέναντι στην Καλαμάτα, όμως τελικά δεν κατάφερε να αποδράσει με μια σπουδαία νίκη που θα της έδινε άλλον αέρα και ώθηση για τα ψηλά.

Παραλίγο να αποδράσει με «διπλό» από την Τέντα η Παναχαϊκή Η Παναχαϊκή άγγιξε το «διπλό» στην Τέντα

Μια ανάσα από την μεγάλη απόδραση από το «κλειστό» της Τέντας έφτασε η Παναχαϊκή, όμως στο τέλος ηττήθηκε με 74-72 από την Καλαμάτα στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του φετινού πρωταθλήματος της Γ΄ Εθνικής μπάσκετ.

Το σκορ στα τελευταία 29΄΄ ήταν 72-71 και ο προπονητής της ΠΓΕ, Νίκος Ζίζηλας πήρε τάιμ-άουτ. Η επίθεση που βγήκε ήταν  σουτ με τον Μαναβόπουλο, όμως η μπάλα μπήκε και βγήκε σαδιστικά από το αντίπαλο καλάθι. Ακολούθησε φάουλ και ελεύθερες βολές των γηπεδούχων και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Διαιτητές: Δημουλάς-Δημ. Παπαγεωργίου. Τα 10λεπτα: 23-19, 23-23, 16-15, 12-15.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ (Νώντας): Χατζηαγγέλου 8, Οικονομίδης 2, Διαμαντόπουλος 6 (1), Παπαντωνίου 13 (2), Καραβάνας 9 (3), Τσουλέας 3 (1), Περρωτής 13, Μανωλάκης 4, Μπάκας 16.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Ζίζηλας): Λυμπερέας 3, Γκόβας 17 (4), Νικολάου 13 (2), Μαναβόπουλος 13, Μπίρμπας 3 (1), Γιαννούτσος 8 (2), Βουρνάς 5, Κούτρας 10 (2).

Μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής των «κοκκινόμαυρων» Νίκος Ζίζηλας δήλωσε τα εξής: «Σήμερα εκτός από μια καλή ομάδα, είχαμε να αντιμετωπίσουμε και την απουσία του αρχηγού μας Νίκου Μοσχοβάκη (σ. είχε τραυματιστεί στο προηγούμενο παιχνίδι με την ΑΕ Γλαύκου Εσπερου ΑΟΠΑ παρότι συνέχιζε να παίζει με δική του απόφαση…). Στο α΄ ημίχρονο χτίζαμε στην επίθεση και γκρεμίζαμε στην άμυνα. Στο β΄ ημίχρονο κλείσαμε την άμυνά μας, αλλά δυστυχώς δεν τελειώσαμε αρκετές εύκολες φάσεις για την ποιότητά μας. Συνεχίζουμε τη σκληρή προσπάθεια για τον επόμενο δύσκολο αγώνα μας με τον πρωτοπόρο».

Από την Παναχαϊκή ανέφεραν ότι η φιλοξενία της Καλαμάτας ήταν άψογη.