Πάτρα – Δημοτικό Συμβούλιο: Μελάς και πάλι πρόεδρος, με διχασμένη την αντιπολίτευση
Μελάς, Σολωμού και Νικολάου παραμένουν στο προεδρείο του δημοτικού συμβουλίου, αλλά με λιγότερους σταυρούς προτίμησης σε σχέση με την ίδια ψηφοφορία του Σεπτεμβρίου του 2019.
![Πάτρα - Δημοτικό Συμβούλιο: Μελάς και πάλι πρόεδρος, με διχασμένη την αντιπολίτευση Πάτρα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2022/01/DHMOTIKO-SYMVOULIO-873x432.jpg)
Είχε γούστο η χθεσινή ειδική συνεδρίαση του δημοτικού συμβουλίου του Δήμου Πατρέων για την εκλογή μελών του Προεδρείου. Από τη μία, από τη δημοτική αρχή Πελετίδη δεν είχε διευκρινιστεί αν θα προταθεί για νέα θητεία στην προεδρία ο Παναγιώτης Μελάς και είχε αφεθεί ανοικτό το ενδεχόμενο «έκπληξης» και από την άλλη, τις τελευταίες ημέρες παρατάξεις της αντιπολίτευσης είχαν κινηθεί με τέτοιο τρόπο ώστε «να μην λάβει ούτε μία ψήφο πέραν της Λαϊκής Συσπείρωσης» ο προτεινόμενος πρόεδρος από τον Κώστα Πελετίδη. Αλλά δεν το πέτυχαν, γιατί υπήρξαν παρατάξεις που έκριναν διαφορετικά.
Στην συνεδρίαση που έγινε διάζώσης, στην αίθουσα «Αλέκα Σιούλη» στο Παμπελοποννησιακό Στάδιο, επανεξελέγησαν στη θέση του προέδρου του δημοτικού συμβουλίου, ο Παναγιώτης Μελάς, στη θέση της αντιπροέδρου η Κατερίνα Σολωμού και στη θέση του γραμματέα του Σώματος, ο Ανδρέας Νικολάου.
ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ
Ο κ. Μελάς έλαβε 30 θετικές ψήφους, ενώ 11 σύμβουλοι «έριξαν λευκό» και ένας άκυρο. Την κ. Σολωμού στήριξαν με τη θετική ψήφο τους 23 σύμβουλοι, 18 ψήφισαν λευκό και ένας άκυρο. Τον Ανδρέα Νικολάου στήριξαν θετικά 26 σύμβουλοι ενώ 16 ψήφισαν «λευκό». Τον Σεπτέμβριο του 2019, τα μέλη του συμβουλίου με 47 παρόντες και δύο που απουσίαζαν είχαν ψηφίσει υπέρ του Παναγιώτη Μελά με 43 «ναι» και 4 λευκά, υπέρ της Κατερίνας Σολωμού με 42 «ναι» και 6 λευκά (παρόντες 48 σύμβουλοι) και υπέρ του Ανδρέα Νικολάου με 40 «ναι» και 8 λευκά (παρόντες 48 σύμβουλοι).
ΑΠΟΥΣΙΕΣ
Από τη συνεδρίαση έλειπαν επτά σύμβουλοι, άλλοι για πολιτικούς λόγους και άλλοι λόγω κωλύματος, και συγκεκριμένα οι Ν. Νικολόπουλος, Μαρία Φιλοπούλου, Δ. Βορίσης (παράταξη Νικολόπουλου), Θ. Δούρος (παράταξη Ψωμά), Ν. Τριανταφυλλόπουλος, Χρ. Μπακαλάρος (παράταξη Αλεξόπουλου) και Π. Ζαφειρόπουλος (παράταξη Παπαδημάτου.
ΕΚΤΙΜΗΣΗ
Ζητήσαμε μια εκτίμηση για το αποτέλεσμα από κύκλους της δημοτικής αρχής και εκφράστηκε σαφής ικανοποίηση. «Θεωρούμε πως προσπάθησαν να στήσουν ξανά το “μαύρο μέτωπο” αλλά δεν το πέτυχαν καθώς ο Π. Μελάς πήρε περισσότερους ψήφους από την κ. Σολωμού και τον κ. Νικολάου. Προσπάθησαν να συνεννοηθούν οι άλλες παρατάξεις αλλά δεν τα κατάφεραν. Μας στενοχωρεί ωστόσο που δεν ψηφίσαμε την κ. Σολωμού γιατί χαίρει της εκτίμησης πολλών μελών του συμβουλίου. Αλλοι επέλεξαν όμως πως θα κυλήσει η χθεσινή συνεδρίαση και ψηφοφορία» τονίστηκε χαρακτηριστικά στην «ΠτΔ».
ΕΠΙΤΡΟΠΕΣ
Μετά το πέρας της εκλογής νέου προεδρείου, το Σώμα του συμβουλίου ψήφισε για την ανάδειξη των μελών της Οικονομικής Επιτροπής αλλά και της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής. Στην Οικονομική Επιτροπή εξελέγησαν οι: Αθανάσιος Μοδές, Ιουλία Γιαννιτσοπούλου, Παναγιώτης Μελάς, Χρήστος Κορδάς, Θόδωρος Ξυλιάς, Αθανάσιος Αθανασόπουλος, Γιάννης Τσιμπούκης και Πέτρος Ψωμάς.
Στην Επιτροπή Ποιότητας Ζωής οι: Χρήστος Κορδάς, Δημήτρης Πελεκούδας, Αναστασία Τογιοπούλου, Ηρα Κουρή, Χρήστος Μπακαλάρος, Κωνσταντίνος Σβόλης, Ιωάννης Λάμπρου, Αθανάσιος Δούρος.
Τέλος, ο δήμαρχος Κώστας Πελετίδης όρισε τους εξής Αντιδημάρχους για την Οικονομική Επιτροπή: Διονύση Πλέσσα (πρόεδρο), Βίβιαν Σαμούρη και Τάκη Πετρόπουλο. Ενώ, για την Επιτροπή Ποιότητας Ζωής: Μιχάλη Αναστασίου (πρόεδρο), Διονύση Πλέσσα και Νίκο Ασπράγκαθο.
ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΔΗΜΑΤΟΣ: Αγώνας για νέο ελπιδοφόρο ξεκίνημα για την παράταξη
ΓΙΩΡΓΟΣ ΡΩΡΟΣ: «Η λειτουργία του προέδρου δεν ήταν αυτή που επιβάλλει ο θεσμός»
ΝΙΚΟΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ: «Δεν συμμετέχουμε σε “στημένη” διαδικασία»
Ο κ. Νικολόπουλος σε δήλωσή του ανέφερε μεταξύ άλλων πως απείχε από τη συνεδρίαση καθώς «στην ουσία επιλέγεται (σ.σ. ο πρόεδρος) από το Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδος και ορίζεται από την παράταξη του δημάρχου. Ουσιαστικά διορίζεται και δεν εκλέγεται από τα μέλη του δημοτικού συμβουλίου. Ο ρόλος του να εφαρμόζει και να υπηρετεί τις κομματικές υποδείξεις, είναι αντίθετος από τις θέσεις αρχής που υπερασπιζόμαστε ως δημοτική παράταξη, καθώς επίσης για τα συμφέροντα του Δήμου και των δημοτών».
ΤΟ «ΣΠΙΡΑΛ» ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ, ΑΛΛΑ ΕΡΙΞΕ ΚΑΙ ΒΕΛΗ ΚΑΤΑ ΜΕΛΑ: Πλήθος παραπόνων, αλλά «δικαιούται να εκλέξει πρόεδρο»
«Η δημοτική αρχή δεν “αγαπάει” τον θεσμό. Το δημοτικό συμβούλιο λειτουργεί χωρίς εγκεκριμένο Κανονισμό Λειτουργίας. Υπάρχουν σοβαρά θέματα που δεν έρχονται καν προς συζήτηση. Εισάγονται διαρκώς ψηφίσματα και διεξάγονται συζητήσεις που δεν αφορούν την πόλη. Ο καθαρός χρόνος συζήτησης επί αυτοδιοικητικών θεμάτων είναι στο 20%, το υπόλοιπο αναλώνεται σε θέματα προσωπικά, κομματικά, διαδικαστικά, άσχετα με την Πάτρα. Κατά τις συνεδριάσεις του Συμβουλίου παρατηρούνται συχνά καθυστερήσεις, απουσίες, μη τήρηση κανόνων. Υπάρχουν αποφάσεις που παράτυπα ο δήμαρχος δεν υλοποιεί. Πολλές συνεδριάσεις δεν είναι διά ζώσης ή ανοικτές, όπως επιβάλλει ο νόμος, η λογική, η δημοκρατία. Οι ευθύνες του προέδρου κ. Μελά σε όλα τα παραπάνω είναι βαρύτατες. Παρ’ όλα αυτά ο νόμος είναι σαφής και η εκλογή προέδρου του δημοτικού συμβουλίου και για τη δεύτερη περίοδο της συγκεκριμένης θητείας πρέπει να γίνει μετά από πρόταση της δημοτικής ομάδας της “Λαϊκής Συσπείρωσης”. Η εντολή των δημοτών κατά τις τελευταίες εκλογές ήταν ξεκάθαρη και οφείλουμε να την αποδεχτούμε. Εμείς, ως μία παράταξη που σέβεται τη δημοκρατία και τη νομιμότητα αναγνωρίζουμε στη δημοτική αρχή πως έχει το δικαίωμα να προτείνει και να εκλέξει τον πρόεδρο της επιλογής της» ανέφερε σε σχετική ανακοίνωση το «σπιράλ».
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News