Πάτρα: Εκδήλωση για τη Μικρασιατική Καταστροφή από το Δημοτικό Σχολείο Ροϊτικων στα Παλαιά Σφαγεία στις 7 Ιουνίου
Στις 7 Ιουνίου θα πραγματοποιηθεί εκδήλωση στα Παλαιά Σφαγεία από το Δημοτικό Σχολείο Ροϊτικων, για τη Μικρασιατική καταστροφή
![Πάτρα: Εκδήλωση για τη Μικρασιατική Καταστροφή από το Δημοτικό Σχολείο Ροϊτικων στα Παλαιά Σφαγεία στις 7 Ιουνίου Πάτρα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/06/dimotiko-roitikon-873x432.jpg)
Εκδήλωση με θέμα τη Μικρασιατική Καταστροφή, τη Σμύρνη και τις χαμένες πατρίδες θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 7 Ιουνίου και ώρα 20.00 στην κεντρική αίθουσα του πολυχώρου των Παλαιών Σφαγείων.
Η εκδήλωση που διοργανώνεται από το Δημοτικό Σχολείο Ροϊτικων, θα περιλαμβάνει τη θεατρική παράσταση «Η Μικρασιάτισσα. Η αληθινή ιστορία της Αλεξάνδρας Μαρμαρινού» που με πολύ μεράκι και ζήλο ετοίμασαν οι μαθητές της Στ΄ Τάξης του σχολείου για να αποχαιρετίσουν το τέλος της φετινής σχολικής χρονιάς αλλά και το σχολείο τους, τον χώρο που τους φιλοξένησε για 6 ολόκληρα χρόνια. Σκηνοθεσία: Κατερίνα Παντελοπούλου, κοστούμια: Γεωργία Καββαδά, χορογραφία: Αφροδίτη Παππά. Στη γιορτή συμμετέχουν οι μαθητές της Γ΄, Δ΄ και Ε΄ Τάξης του σχολείου.
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News