Πάτρα: Με εξαιρετική επιτυχία η εκδήλωση για τη Μικρασιατική Καταστροφή – ΦΩΤΟ
Από το Δημοτικό Σχολείο Ροϊτικων στα Παλαιά Σφαγεία
![Πάτρα: Με εξαιρετική επιτυχία η εκδήλωση για τη Μικρασιατική Καταστροφή - ΦΩΤΟ Πάτρα](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2023/06/roitika-mikrasiatiki-katastrofi-2-873x432.jpg)
Με τον καλύτερο τρόπο και με μια εκδήλωση αφιερωμένη σε μια σημαντική σελίδα της ελληνικής ιστορίας, που πραγματοποιήθηκε στη γεμάτη κόσμο κεντρική αίθουσα των Παλαιών Σφαγείων το βράδυ της Τετάρτης 7 Ιουνίου, αποχαιρέτισαν οι μαθητές της Στ΄ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ροϊτίκων τη σχολική χρονιά αλλά και το σχολείο τους που για 6 ολόκληρα χρόνια τους φιλοξένησε παίζοντας σημαντικό ρόλο στη διαπαιδαγώγησή τους.
Θέμα της εκδήλωσης ήταν η Μικρασιατική Καταστροφή, η Σμύρνη και οι χαμένες πατρίδες. Παρουσιάστηκε αφήνοντας πολύ καλές εντυπώσεις η θεατρική παράσταση «Η Μικρασιάτισσα. Η αληθινή ιστορία της Αλεξάνδρας Μαρμαρινού» που με πολύ μεράκι και ζήλο ετοίμασαν οι μαθητές της Στ΄ Τάξης του σχολείου, σε σκηνοθεσία Κατερίνας Παντελοπούλου, κοστούμια Γεωργίας Καββαδά και χορογραφία Αφροδίτης Παππά.
Στη γιορτή συμμετείχαν και οι μαθητές της Γ΄, Δ΄ και Ε΄ Τάξης του Δημοτικού Σχολείου Ροϊτίκων.
*Η λειτουργία του χώρου των Παλαιών Σφαγείων χρηματοδοτείται από τη πράξη «Δομή προώθησης πολιτιστικής κληρονομιάς του Δήμου Πατρέων» η οποία είναι ενταγμένη στο Επιχειρησιακό Πρόγραμμα «Δυτική Ελλάδα 2014-2020».
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News