Πάτρα: Οι μισές βρύσες… βουλωμένες
Η κατάσταση είναι απογοητευτική και οι μισές βρίσκονται εκτός λειτουργίας όπως και αυτή στην πλατεία Γεωργιου
![Πάτρα: Οι μισές βρύσες... βουλωμένες βρύσες](https://pelop.gr/wp-content/uploads/2021/08/%CE%B2%CF%81%CF%85%CF%83%CE%B7.jpg)
Την πρώτη δημαρχιακή θητεία πελετίδη και συγκεκριμένα πριν από δυόμισι χρόνια σε 25 συνοικίες της Πάτρας τοποθετήθηκαν αντίστοιχες διατηρητέες βρύσες.
Η πρωτοβουλία του δήμου τότε είχε συνοδευτεί και από την σχετική διαφήμιση. Καλά έκανε διότι επρόκειτο πράγματι για μία εξαιρετική λύση προς όφελος των συνδημοτών. Τότε δε, είχε υποστηρίξει η δημοτική αρχή ότι αφού οι περαστικοί θα έχουν πρόσβαση σε πόσιμο νερό θα μειωθεί η χρήση πλαστικών μπουκαλιών. Υπερβολική βέβαια αλλά την προσπερνάμε διότι θέμα μας σήμερα είναι η κατάσταση στην οποία βρίσκονται οι 25 παραδοσιακές βρύσες.
Λοιπόν αυτή η κατάσταση είναι απογοητευτική και οι μισές βρίσκονται εκτός λειτουργίας. Οι μισές. Και η πιο κραυγαλέα είναι η πιο εμφανής περίπτωση γιατί πρόκειται για τη βρύση της πλατείας Γεωργίου που δεν λειτουργεί από τον περασμένο Φεβρουάριο…
Κοντολογίς, προχώρησε σε μία επενδυτική πρωτοβουλία ο δήμος αφού αδύνατει (;) να συντηρήσει και να διαφυλάξει την περιουσία της πόλης. Κρίμα!
Ακολουθήστε μας για όλες τις ειδήσεις στο Bing News και το Google News