ΠΟΛΕΜΟΣ: Νεκρός ο Ουκρανός πρωταθλητής Μαξίμ Γκαλινίτσεφ

Η ομοσπονδία πυγμαχίας της Ουκρανίας ανακοίνωσε ότι σκοτώθηκε στον πόλεμο από ρωσικά πυρά, ο Μαξίμ Γκαλινίτσεφ.
Ο 22χρονος αθλητής ήταν πρωταθλητής Ευρώπης εφήβων στη πυγμαχία, έγινε γνωστό ότι έχασε τη ζωή του στις 10 Μαρτίου.

Ο Γκαλινίτσεφ θα μπορούσε να είχε αποφύγει να συμμετέχει στον πόλεμο, όμως το αρνήθηκε και απέσυρε την συμμετοχή του από το περσινό Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα για να βρεθεί στο μέτωπο. Σκοτώθηκε σε μάχη που έλαβε μέρος στο Λουχάνσκ, με ρωσική επιδρομή από αέρος.

Κατά τη διάρκεια της καριέρας του στην πυγμαχία, ο νεαρός Ουκρανός κέρδισε και το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων το 2018, ενώ ένα χρόνο πριν είχε ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο Ευρωπαϊκό Κ22.