Πρόκριση με buzzer beater του Κυνηγόπουλου!

Ο Άγιος Νικόλαος πανηγύρισε ακόμα μια σπουδαία επιτυχία στο Κύπελλο -κόντρα στη Νίκη Βόλου της Super League 2

Κυνηγόπουλου

Τις προκρίσεις τους στην 5η φάση του Κυπέλλου Ελλάδος εξασφάλισαν την Κυριακή (9/10) οι Καλλιθέα, Κηφισιά, Απόλλων Πόντου και ΑΟΑΝ.

Μάλιστα, οι τρεις πρώτες το κατάφεραν στα πέναλτι επί των Απόλλωνα Λάρισας, ΟΦ Ιεράπετρας και Αναγέννησης Καρδίτσας, ενώ ο ΑΟΑΝ το έπραξε με μεγάλη νίκη (2-0) επί της Νίκης Βόλου.
Στις αναμετρήσεις Αναγέννηση Καρδίτσας-Απόλλων Πόντου και ΟΦ Ιεράπετρας-Κηφισιά τόσο η κανονική διάρκειά τους, όσο και η παράταση ολοκληρώθηκαν χωρίς τέρματα. Στη διαδικασία των πέναλτι επικράτησαν οι φιλοξενούμενοι, 5-4 και 4-2, αντίστοιχα.

Σαφώς πιο χορταστικό το Απόλλων Λάρισας-Καλλιθέα. Η αθηναϊκή ομάδα πήρε το προβάδισμα στο 12′ με τον Μουνιέ. Εν συνεχεία, οι Λαρισαίοι ανέβασαν την απόδοσή τους, φτάνοντας στην ολική ανατροπή, κάτι που αντικατοπτρίστηκε και στο σκορ.

Αρχικά, ο Σταμάτης ισοφάρισε σε 1-1 στο 26′, για να έρθει στο 56′ ο Σιατραβάνης να γυρίζει τούμπα το ματς με εκτέλεση πέναλτι. Ενώ όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι κρατούσαν τη νίκη-πρόκριση στα χέρια τους, η Καλλιθέα με… buzzer beater του Κυνηγόπουλου στο 90’+4′ έστειλε το ματς στο έξτρα ημίωρο. Εκεί δεν άλλαξε τίποτα, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν την πρόκριση στα πέναλτι (5-6).
Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Άγιος Νικόλαος πανηγύρισε ακόμα μια σπουδαία επιτυχία στο Κύπελλο -κόντρα στη Νίκη Βόλου της Super League 2- όπου τείνει να… εξελιχθεί σε θεσμό του! Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κρητικούς ο Μηνάς, ο οποίος σημείωσε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, στο 10′ με κεφαλιά και στο 58′ με μονοκόμματο διαγώνιο σουτ, για να χαρίσει την πρόκριση στην ομάδα του.