Ο Προμηθέας παλικαρίσια νίκη, είπε «ΟΧΙ» στο Αμβούργο (81-77) – Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά

Ο Προμηθέας νίκησε το Αμβούργο και επέστρεψε στο δρόμο των επιτυχιών μετά τις ήττες από Κολοσσό στη Ρόδο και Μπουντούτσνοστ στην Ποντγκόριτσα. Παράλληλα, έφτασε στο 9 στα 9 στην Ευρώπη απέναντι σε Γερμανικές ομάδες.

Ο Προμηθέας παλικαρίσια νίκη, είπε «ΟΧΙ» στο Αμβούργο (81-77) - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά O Προμηθέας πέτυχε το 9 στα 9 απέναντι στους Γερμανούς

Νίκη ψυχής, νίκη καρδιάς, νίκη παλικαρίσια για τον Προμηθέα στο μεγάλο Ευρωπαϊκό ντέρμπι με το Αμβούργο στο «Τόφαλος» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Β΄ Ομίλου του Eurocup!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με φοβερή άμυνα στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης έφτασε στο 3ο της ροζ φ.α. φέτος στην Ευρώπη (είχαν προηγηθεί οι νίκες με Τρέντο και Γκραν Κανάρια) και, πλέον, ατενίζει με μεγάλη αισιοδοξία το μέλλον της στη διοργάνωση. Για τους «Προμηθείς» ακολουθεί την Κυριακή (ενδεχομένως το παιχνίδι να πάει Δευτέρα) ο Παναθηναϊκός στην Πάτρα και μετά η Σλασκ Βρότσλαβ στις 23 Νοεμβρίου στην Πολωνία.

Να σημειωθεί ότι το παιχνίδι παρακολουθησαν περίπου 1600 φίλοι του μπάσκετ, τους οποίους ευχαρίστησαν οι “Προμηθείς”.

Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Προμηθέα, Μάκης Γιατράς δήλωσε τα εξής: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για τη νίκη και στους φιλάθλους μας που σήμερα μας στήριξαν, ακόμα κι όταν το παιχνίδι πήγε να στραβώσει. Θέλουμε στα επόμενα παιχνίδια να έρθουν ακόμα περισσότεροι, η ομάδα παίζει όμορφο μπάσκετ και μπορεί να καταφέρει πολλά. Συγχαρητήρια και στους συνεργάτες μου, έκαναν πολύ περισσότερα από εμένα για να προετοιμάσουν το παιχνίδι και σε αυτούς αφιερώνω τη νίκη αυτή».

Το παιχνίδι

Δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι ο Προμηθέας (5-11 στο 5′, 2/8 σουτ χωρίς ασίστ), όμως με ένα επί μέρους 9-4 γύρισε το παιχνίδι τούμπα και προηγήθηκε με τέσσερις (21-17) στα τέλη της περιόδου. Μιας περιόδου στην οποία οι Γερμανοί είχαν 1/8 τρίποντα, με τον Γιανγκ και του Κοντίτ να κάνουν απίθανα πράγματα για το 34-29 (από 13 πόντους ο κάθε ένας) και για το 45-36 του ημιχρόνου στο οποίο οι φιλοξενούμενοι είχαν αντέξει χάρη στην τεράστια διαφορά στο ριμπάουντ (16-29) και στο καλό τους ποσοστό στο δίποντο (13/25, 52%).

Με τον Γιανγκ και τον Σίμπσον να τραβούν το περισσότερο κουπί στην επίθεση, ο Προμηθέας έμεινε μπροστά και στο ξεκίνημα του β’ μέρους (56-50 στο 26′), με το 61-60 του 30′ να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα και τον Γιατρά με ανοιχτό το στόμα εξαιτίας των αποφάσεων των διαιτητών. Το ματς ήταν ντέρμπι σε όλη του τη διάρκεια, με τον Κοντίτ να φτάνει τους 19 πόντους για το 67-66, τον Γκίκα να βάζει μεγάλο τρίποντο για το 70-68 στο 37′, αλλά τους Γερμανούς να έχουν απαντήσεις. Ο Κοντίτ έκανε το 74-73 στο 39′, ο Τσάιλντς είχε 1/2 βολές για την ισοφάριση στα 55″ και ο Γιανγκ 3/3 για το 77-74 στα 38.8″.

Ακολούθησε λάθος του Αμβούργου και κάρφωμα του Ντάνγκουμπιτς στον αιφνιδιασμό, φάση που έκρινε τον αγώνα καθώς το παιχνίδι πήγε στις δύο κατοχές για τους Γερμανούς που δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι περισσότερο.

Ο Προμηθέας παλικαρίσια νίκη, είπε «ΟΧΙ» στο Αμβούργο (81-77) - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Ο Προμηθέας παλικαρίσια νίκη, είπε «ΟΧΙ» στο Αμβούργο (81-77) - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Ο Προμηθέας παλικαρίσια νίκη, είπε «ΟΧΙ» στο Αμβούργο (81-77) - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά Ο Προμηθέας παλικαρίσια νίκη, είπε «ΟΧΙ» στο Αμβούργο (81-77) - Φωτογραφίες/δηλώσεις/μικρά-μικρά

Το σημερινό παιχνίδι θα διευθύνουν οι Μπέντζαμιν Χιμένεθ (Ισπανία), Μάρκο Γιούρας (Σερβία) και Μαξίμ Μπουμπέρτ (Γαλλία). Τα 10λεπτα: 21-17, 45-36 (ημ.), 61-60, 81-77.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Μάκης Γιατράς): Γιανγκ 23 (1), Κάουαν 6, Σίμπσον 10 (2), Τσαϊρέλης, Κόντιτ 22 (βασική 5άδα), Κουλμπόκα 8 (2), Ντάνγκουμποβιτς 4, Κακλαμανάκης 2, Μουράτος 1, Γκίκας 5 (1).

ΑΜΒΟΥΡΓΟ (Ραούλ Κόρνερ): Κλαρκ 2, Μέισνερ 8 (2), Τσάιλντς 17, Μακ Κάλουμ 15 (1), Γούνταρντ 10 (2) (βασική 5άδα), Χαϊνριχς 11 (1), Σκόρμαν 3, Βόλφαρθ-Μπότερμαν 8, Ζίγκα 3 (1), Μέλερ.

Τα ομαδικά στατιστικά:

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: 23/29 ελεύθερες βολές, 20/42 δίποντα, 6/24 τρίποντα, 35 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 10 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη.

ΑΜΒΟΥΡΓΟ: 12/18 ελεύθερες βολές, 22/41 δίποντα, 7/25 τρίποντα,  53 ριμπάουντ (33 αμυντικά – 20 επιθετικά), 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 22 λάθη.

Οι κυριότερες διακυμάνσεις του σκορ:

Α΄ περίοδος: 5-6 στο 3΄, 5-11 στο 5΄, 12-13 στο 7΄ με τρίποντο του Σίμπσον, 14-13 στο 8΄, 21-17 στο 10΄.

Β΄ περίοδος: 21-21 στο 11΄, 28-24 στο 12΄, 32-26 στο 13΄, 34-29 στο 14΄, 36-29 στο 15΄, 36-33 στο 16΄, 40-36 στο 17΄, 43-36 στο 18΄, 45-36 στο 20΄. Το σχήμα με Γκίκα και Μουράτο έδωσε πολλές λύσεις στον Προμηθέα, όμως πρέπει να προσέξει ιδιαίτερα στα ριμπάουντ, εκεί όπου οι Γερμανοί κυριαρχούν στο α΄ ημίχρονο (15 έναντι 27!).

Γ΄ περίοδος: 45-41 στο 21΄, 47-43 στο 22΄, 52-45 στο 24΄, 54-50 στο 25΄, 59-50 στο 26΄, 59-56 στο 28΄, 59-58 στο 29΄, 61-60 στο 30΄.

Δ΄ περίοδος: 63-62 στο 32΄, 63-64 στο 33΄, 65-66 στο 35΄, 67-66 στο 36΄, 67-68 στο 37΄, 72-71 στο 38΄, 74-73 στο 39΄, φάουλ στο τρίποντο στον Γιανγκ στα 38΄΄ (77-74), έκλεψε ο Τσαϊρέλης, κάρφωμα από τον Ντάνγκουμποβιτς, 0/2 βολές για τον Τσάιλντς, τρίποντο ο Γούνταρντ (80-77), ο Κόντιτ με 1/2 πέτυχε το τελικό 81-77.