Πρόσωπα της Χρονιάς 2021: Γνωρίστε και ψηφίστε τους υποψηφίους στην κατηγορία «αθλητισμός»

Το pelop.gr , η καθημερινή ενημέρωση για τις ειδήσεις από την Πάτρα και την Ελλάδα και η εφημερίδα «ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ» συνδιοργανώνουν τα Πρόσωπα της Χρονιάς 2021 για 8η χρονιά.

Χθες γνωρίσαμε τους υποψηφίους από την κατηγορία «κοινωνία», σήμερα θα σας παρουσιάσουμε την λίστα με τους υποψηφίους από τον «αθλητισμό».

Τα Πρόσωπα της Χρονιάς φέτος θα αναδειχθούν μέσα από έξι κατηγορίες: Κοινωνία, Αθλητισμός, Πολιτισμός, Εκπαίδευση-Καινοτομία, Αιτωλοακαρνανία, Ηλεία. Παράλληλα, υπάρχει και η έβδομη κατηγορία «Τιμής Ένεκεν».

Δείτε το προφίλ των υποψηφίων στην κατηγορία «Αθλητισμός» αναλυτικά και ψηφίστε Online κάνοντας κλικ στον υποψήφιο.

ΝΙΚΟΛΕΤΑ ΧΙΩΝΗ

Το πείραμα πέτυχε και έφερε ασημένιο μετάλλιο

Το μότο της ζωής της είναι: «Δεν υπάρχει τίποτα ανέφικτο. Η θέληση και η πίστη πάντα κερδίζουν». Πώς λοιπόν ένα τέτοιο κορίτσι να μην καταφέρει όσα έχει ονειρευτεί; Η Νικολέτα κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο επί κοντώ συμμετέχοντας στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κωφών στο Λιούμπλιν της Πολωνίας.

Ξεκίνησε ως πολίστρια και με τον στίβο ασχολήθηκε πολύ αργότερα, απλώς για να διατηρείται σε καλή φυσική κατάσταση. Ήταν ένα πείραμα: Θα μπορούσε κάποιος στην ηλικία των 28 ετών να ασχοληθεί με το επί κοντώ; Ομως τα κατάφερε, παρότι για τους περισσότερους έμοιαζε αδύνατο. Τα είπαμε όμως: Για τη Νικολέτα δεν υπάρχει τίποτα ανέφικτο.

Είναι το πρόσωπο της χρονιάς; Ψηφίστε

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ

Πάντα στις κορυφαίες

Η Βασιλική Μητροπούλου είναι ξεχωριστή και το δείχνει σε κάθε ευκαιρία στο άθλημα που έτσι και αλλιώς απαιτεί ετοιμότητα, συγκέντρωση και δυναμική. Πολλές οι διακρίσεις της εντός και εκτός συνόρων. Το 2021 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα στο kickboxing. Βασικό στέλεχος της Εθνικής μας ομάδας είναι πάντα παρούσα στις μεγάλες διοργανώσεις και αποδεικνύει κάθε φορά ότι δίκαια βρίσκεται στην κορυφή!

ΓΕΩΡΓΙΑ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ

Ρουά ματ, ετών δεκατριών

Η Γεωργία Χριστοδούλου της ΕΑΠ στα 13 της χρόνια έγραψε ιστορία, αφού αναδείχτηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας στο σκάκι στην Κατηγορία Κ18, αντιμετωπίζοντας αθλήτριες αρκετά μεγαλύτερες. Κέρδισε με το σπαθί της θέση στην προθνική Γυναικών και το μέλλον τής ανήκει! Άριστη μαθήτρια με διακρίσεις στην αστροφυσική δείχνει ότι μπορεί να καταφέρει πολλά και να μείνει για χρόνια στην κορυφή!

ΑΘΑΝΑΣΙΑ ΜΕΣΙΡΗ

Εντυπωσιακές εμφανίσεις

Έκλεψε την παράσταση στην Ενόργανη Γυμναστική (προοπτική)

Μια από τις ανερχόμενες αθλήτριες της γυμναστικής στην περιοχή μας είναι η Αθανασία Μεσίρη, η οποία διέπρεψε μέσα στο 2021 με τις εμφανίσεις που πραγματοποίησε στις εγχώριες διοργανώσεις.

Συγκεκριμένα, ήταν στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής εκεί όπου πέτυχε εντυπωσιακές επιδόσεις η νεαρή πρωταθλήτρια του ΓΑΣ Ατλας Πατρών, με μία πρωτιά και δύο δεύτερες θέσεις.

Ειδικότερα η Αθανασία Μεσίρη κατέκτησε την 1η θέση στο άλμα, τη 2η θέση στο έδαφος και την 2η θέση στο σύνθετο ατομικό, αποδεικνύοντας ότι το μέλλον της ανήκει.

ΑΝΤΩΝΙΑ ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΥ

Η μεγαλύτερη επιτυχία στην πυγμαχία της Πάτρας

Τη μεγαλύτερη επιτυχία στην ιστορία της πυγμαχίας της περιοχής μας πέτυχε η Αντωνία-Φιλίππα Γιαννακοπούλου, η οποία αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πυγμαχίας Νέων-Νεανίδων που πραγματοποιήθηκε στη Μπούντβα του Μαυροβουνίου.

Η επί 6 φορές πρωταθλήτρια Ελλάδας δικαιώθηκε για την πολύχρονη προσπάθειά της κι αν συνεχίσει την σκληρή δουλειά, τότε είναι σίγουρο ότι θα πετύχει κι άλλες παρόμοιες διακρίσεις στο μέλλον.

Η ίδια αφιέρωσε το χρυσό μετάλλιο στην οικογένειά της, στους συναθλητές της στην Παναχαϊκή, στην Ελληνική Ομοσπονδία Πυγμαχίας, στον προπονητή της στην Παναχαϊκή και Ομοσπονδιακό τεχνικό Νίκο Πλέα και στον θείο της και προπονητή της ΠΥΓΜΗ, Λάμπρο Μιχαλόπουλο.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΚΟΥΡΤΗΣ

«Ασημένιος» στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Κ18

Το 2021 ήταν χρονιά επιτυχιών για τον Αλέξανδρο Σκούρτη, με κερασάκι στην τούρτα για τον πρωταθλητή στίβου της Ολυμπιάδας την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στο Βαλκανικό πρωτάθλημα Παίδων (Κ18) στο Κράλιεβο της Σερβίας.

Ο νεαρός δρομέας απέδειξε ότι βρίσκεται σε συνεχή ανοδική τροχιά, αποτελώντας ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του στίβου της περιοχής μας. Οι επιτυχίες του δεν περιορίστηκαν μόνο σε διασυλλογικά πρωταθλήματα και διάφορα μίτινγκ, αλλά έφτασαν μέχρι το πανελλήνιο πρωτάθλημα.Με την 1 θέση στην σκυταλοδρομία 4×400μ. στην κατηγορία Κ23, και με τη 2η θέση που κατέκτησε στους Βαλκανικούς Αγώνες, ο αθλητής του Κώστα Λεβιδιώτη επιβεβαίωσε το ταλέντο και τις δυνατότητές του και σε διεθνείς αγώνες.

ΠΑΟ ΦΙΛΙΑ 1988

Σαρωτικές εμφανίσεις στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα

Σάρωσε στην κυριολεξία ο ΠΑΟ Φιλία 1988 στη Ρυθμική Γυμναστική μέσα στο 2021, επιβεβαιώνοντας την σταθερά ανοδική πορεία του δραστήριου συλλόγου.

Συγκεκριμένα, στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Ρυθμικής Ensemble Γυναικών, η ομάδα της Καίτης Φλάμπουρα-Παυλάκη και της Διονυσίας Πελεκούδα-Οικονόμου κατέλαβε την 1η θέση στο αγώνισμα Ensemble με 5 μπάλες και τη 2η θέση στο Σύνθετο Ομαδικό με τις αθλήτριες Μαρία Κασπίρη, Χριστίνα Κασπίρη, Βασιλική Γαλανοπούλου, Αγγελική Μπουζάνη και Παρασκευή Κότσανη.

Παράλληλα, στην ίδια διοργάνωση, αλλά σε επίπεδο Νεανίδων, ο ΠΑΟ Φιλία 1988 κατέλαβε τη 2η θέση στο αγώνισμα Ensemble με 5 μπάλες, με τις αθλήτριες Καλλιρόη Μπουρίκα, Βιργινία Παρασκευοπούλου, Γαλήνη Κώνστα, Ζωή Φώτη και Εβελίνα Σκόνδρα.

ΝΙΚΟΣ ΗΛΙΟΠΟΥΛΟΣ

Απόλυτος κυρίαρχος στις εγχώριες διοργανώσεις

Χρονιά επιτυχιών ήταν και το 2021 για τον Νίκο Ηλιόπουλο, με τον πατρινό πρωταθλητή της Ενόργανης Γυμναστικής να κυριαρχεί σε όλους τους εγχώριους αγώνες.

Παρότι δεν κατάφερε να προκριθεί στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο, ο αθλητής του ΑΓΟ Πάτρας ήταν θριαμβευτής στο πανελλήνιο πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής, κατακτώντας τρεις πρώτες θέσεις (στους κρίκους, στο δίζυγο και στο μονόζυγο) και δυο δεύτερες (στον πλάγιο ίππο και στο σύνθετο ατομικό), επιβεβαιώνοντας ότι αποτελεί σταθερή αξία.

Παράλληλα, ο Νίκος Ηλιόπουλος κατέλαβε και τη 19η θέση στον κόσμο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ενόργανης Γυμναστικής στο Κιτακιούσου της Ιαπωνίας, ισοφαρίζοντας την καλύτερη κατάταξη που έχει πάρει Έλληνας αθλητής στο συγκεκριμένο αγώνισμα.

ΟΙ ΕΠΙΤΥΧΙΕΣ ΣΤΟ ΠΟΛΟ

Τα πατρινόπουλα που έκλεψαν την παράσταση

Το 2021 ήταν γεμάτο από επιτυχίες στον υγρό στίβο, με την Πάτρα να δίνει δυναμικό «παρών» σε όλα τα μετάλλια που κατέκτησαν σε διεθνές επίπεδο τα ηλικιακά μας συγκροτήματα.

Η αρχή έγινε με τους Σπύρο Λυκούδη και Χρήστο Μαυριόπουλο, οι οποίοι πανηγύρισαν το χάλκινο μετάλλιο τον Ιούλιο με την Εθνική Παίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στην Πορτογαλία. Η συνέχεια δόθηκε με τις Ντένια Κουρέτα και Ευφροσύνη Τσιμάρα, οι οποίες κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο τον Αύγουστο με την Εθνική Νεανίδων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Σίμπενικ της Κροατίας.
Ακολούθησαν οι Ανδρέας Αλμύρας και Χρήστος Μπιτσάκος με το ασημένιο μετάλλιο τον Σεπτέμβριο με την Εθνική Εφήβων στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στη Μάλτα, ενώ το κερασάκι στην τούρτα ήταν το αργυρό μετάλλιο των Κατερίνας Ζαφειράκη, Μαρίσας Ρακιντζή και Μαργαρίτας Μπιτσάκου στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων Γυναικών στο Ισραήλ.

ΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΠΑΤΡΑΣ

Επίτευγμα που ανοίγει μια νέα σελίδα

Τη δική της παράδοση στο τραμπολίνο αρχίζει να χτίζει η Πάτρα με τις επιτυχίες του ΓΑΣ Αλεξάνδρου το 2021. Ο αθλητής του συλλόγου Στέφανος Κακογιάννης κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο διπλό μίνι τραμπολίνο κατά τη διάρκεια του Πανελληνίου πρωταθλήματος και την 6η θέση στο τραμπολίνο.

Επίσης, το σωματείο πήρε το ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό και διπλό μίνι. Ακολούθησαν, η Κυριακή Ευαγγελάτου στην κατηγορία γυναικών με ασημένιο μετάλλιο στο διπλό μίνι τραμπολίνο. Ολες αυτές οι διακρίσεις σημειώθηκαν σε μια δύσκολη προπονητικά περίοδο με τους αθλητές και τις αθλήτριες να δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό υπό τις οδηγίες του Δημήτρη Στεφανόπουλου.