Προσπάθησε ο Παναθηναϊκός, αλλά δεν γλύτωσε τον αποκλεισμό

Οι «πράσινοι» κρατούν την καλή παρουσία, την «καυτή» ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι οπαδοί του και συνεχίζουν πλέον μόνο στο πρωτάθλημα.

Ο Παναθηναϊκός έκανε τεράστια προσπάθεια, όμως παρά το γκολ του Σπόραρ στο 58′, ένα λάθος του Καμπετσή στο τέλος, ήταν αρκετό για τη Σλάβια Πράγας να πάρει την ισοπαλία 1-1 και να πάρει την πρόκριση, αφού στο πρώτο παιχνίδι είχε νικήσει με 2-0.
Εξαιρετική η εμφάνιση των «πρασίνων», που ήταν κυρίαρχοι του αγώνα, άνοιξαν το σκορ νωρίς στο β’ ημίχρονο, αλλά κάπου εκεί «άδειασαν», κουράστηκαν και παρά τις φιλότιμες προσπάθειες, δεν κατάφεραν να πετύχουν ένα τουλάχιστον γκολ για να στείλουν το παιχνίδι στην παράταση. Και όχι μόνο, δέχθηκαν κιόλας στο 95′
Ετσι, ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε νωρίς – νωρίς από το Conference League στην πρώτη του ευρωπαϊκή παρουσία μετά από 5 χρόνια, όμως άφησε υποσχέσεις ότι θα δούμε κάτι καλό και φέτος από την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.