Πρώτο χρυσό για τη Μαρία Ραφαηλίδου

Η Μαρία Ραφαηλίδου (Πυγμή Ευόσμου) απασχολεί τον ελληνικό στίβο τα τελευταία χρόνια ως μία από τις ανερχόμενες αθλήτριες της σφαιροβολίας και προσφάτως και της δισκοβολίας.

Η γεννημένη το 2007 αθλήτρια από τη Θεσσαλονίκη κατέκτησε σήμερα το πρώτο της μετάλλιο στην κατηγορία Κ20 αφού πέτυχε 47,94 μ. στη δισκοβολία στην τέταρτη προσπάθεια του τελικού και άγγιξε το ατομικό της ρεκόρ (47,95 μ.) στο αγώνισμα. Η αθλήτρια έκλεισε έτσι ιδανικά μια χρονιά στη διάρκεια της οποίας κατέκτησε δύο μετάλλια στο Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας.

“Ήταν πολλές οι εμπειρίες από τη χρονιά που πέρασε. Σήμερα κατέκτησα το πρώτο μου χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία Κ20. Το 2024 θα διεκδικήσω το διάκριση στο Ευρωπαϊκό Κ18 και θέλω να συμμετάσχω και στο Παγκόσμιο Κ18”, είπε η νεαρή που έχει καταφέρει την τελευταία τετραετία να βρίσκεται στο βάθρο των νικητριών στις διοργανώσεις της κατηγορίας της. Η Ζωή Γεραλή (Νεάπολη Χαλκίδας) ήταν δεύτερη με 43,83 μ. και η Κυριακή Μιχελάκη (ΟΦΗ) τρίτη με 42,38 μέτρα.

O Φίλιππος Σιώμος (ΑΓΣΙ) έκανε καλή κούρσα και έφτασε στη νίκη στα 3.000 μ. στιπλ με 9.29.88, επίδοση κοντά στο ατομικό του 9.27.61. Ο αθλητής του Θανάση Τσιγκούλη άφησε στη δεύτερη θέση τον Χρήστο Βαρελή (ΓΣ Κηφισιάς) με 9.31.71, που πέτυχε μεγάλο ατομικό ρεκόρ και τρίτος ήταν ο Αρέστης Τσαλέκου (ΓΑΣ Ιεράπετρας) με 9.45.29.

Η πόλη της Πάτρας για μια ακόμη φορά αγκάλιασε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα, αυτή την φορά της κατηγορίας των Ανδρών/Γυναικών Κ20. Μια διοργάνωση όπου φέτος χρειάστηκε να αλλάξει ημερομηνία, αφού αναβλήθηκε το καλοκαίρι λόγω του καύσωνα, αλλά και πόλη, εξαιτίας των πλημυρών στη Θεσσαλία, ωστόσο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των αθλητών και αθλητριών της κατηγορίας.

Παρούσα στο Παμπελοποννησιακό στάδιο, όπως σε όλες τις διοργανώσεις της Ομοσπονδίας, είναι και η πρόεδρος του ΣΕΓΑΣ, Σοφία Σακοράφα. Η κ. Σακοράφα απόλαυσε τους αγώνες και παράλληλα είχε την ευκαιρία να συναντήσει μέλη της οικογένειας του στίβου. Παράλληλα έχει εποικοδομητική συζήτηση με τον Δήμαρχο Πατρέων Κώστα Πελετίδη, ο οποίος βρέθηκε στο στάδιο και χειροκρότησε τις προσπάθειες αθλητών και αθλητριών. Τους αγώνες παρακολουθούν πολλά από τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του ΣΕΓΑΣ, ανάμεσα σε αυτούς ο αντιπρόεδρος Κώστας Κεντέρης, ο ταμίας Γιάννης Λιούμπας, η ειδική γραμματέας Βούλα Παχατουρίδου, τα μέλη Γιάννης Οικονόμου, Γιάννης Μπόλας, Χάρης Παπαδιάς, Νίκος Τσώνης, Κωνσταντίνα Ρετσινά, Αλέξης Αλεξόπουλος, Πέτρος Μαντάς.