Σωτήρα(η)ς Αλεξανδρόπουλος έδωσε την πρόκριση στον Ολυμπιακό

Στο 65′ η Γκενκ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Πέιντσιλ είδε απευθείας κόκκινη για κλωτσιά πάνω στον Κίνι μετά από φάουλ που έκανε ο Ισπανός.

Με γκολάρα του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου στο 96′, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε τη Γκενκ (1-1) που είχε πάρει προβάδισμα με πέναλτι από το 30′, «εξασφάλισε» τους ομίλους του Conference League και θα διεκδικήσει τους ομίλους του Europa League εναντίον της σέρβικης Τσουκαρίτσκι.

Στο 27ο λεπτό η Γκενκ κέρδισε πέναλτι. Ο Πέιντσιλ πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Φρέιρε έβαλε το πόδι του και τον ανέτρεψε. Μάλιστα, έγινε έλεγχος στο VAR για ενδεχόμενο φάουλ πάνω στον Κααμπί πριν τη φάση με τον ποδοσφαιριστή των Βέλγων. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Ωστόσο, ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε επανάληψη, είτε εξαιτίας του Πασχαλάκη (αν πατούσε την γραμμή), είτε εξαιτίας παίκτη των ερυθρόλευκων που είχε μπει στην περιοχή. Ο Πέιντσιλ αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και η Γκενκ έκανε το 1-0 στο 30ο λεπτό. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση, Στο 71′ ο Ιμπόρα κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Γκενκ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 86′. Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο, πήρε ύψος, αλλά ο Μπιέλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Γκενκ.

Ο Ολυμπιακός πίεσε ασφυκτικά την Γκενκ και στο 90+6′ πέτυχε το “χρυσό” γκολ. Ο Αλεξανδρόπουλος έδειξε επιμονή, έκλεψε μπάλα, έκανε το σουτ, πλάσαρε εκτός περιοχής και πέτυχε γκολ. Αγκαλιά με την πρόκριση οι ερυθρόλευκοι.