Στην Premier League η Νότιγχαμ του Μαρινάκη!

Το γκολ που έκρινε την άνοδο στην Premier League σημείωσε ο Κόλγουιλ με αυτογκόλ στο 43’

Την άνοδο στην Premier League πανηγυρίζει η Νότιγχαμ Φόρεστ του Βαγγέλη Μαρινάκη, μετά τη νίκη της με 1-0 επί της Χάντερσφιλντ στον μεγάλο τελικό των πλέι οφ της Championship, στο θρυλικό «Wembley»!
Πρόκειται για τεράστια επιτυχία αυτή η επιστροφή στην Premier League μετά από 23 χρόνια! Τελευταία συμμετοχή των «κόκκινων» ήταν το 1998-99! Το γκολ που έκρινε την άνοδο στην Premier League σημείωσε ο Κόλγουιλ με αυτογκόλ στο 43’.
Στο πρώτο ημίχρονο, η Νότιγχαμ Φόρεστ είχε τον έλεγχο, αν εξαιρέσουμε ένα διάστημα στο πρώτο 10λεπτο που μπήκε πιο δυνατά η Χάντερσφιλντ. Και είχε και δύο κλασικές ευκαιρίες, στο 12’ με την κεφαλιά του Γέιτς και στο 21’ με το σουτ του ίδιου παίκτη. Και προηγήθηκε στο 43’ με το αυτογκόλ του Κόλγουιλ, την ώρα που η Χάντερσφιλντ απείλησε μόνο με το σουτ του Γουόρντ στο 38’ (κόντραρε στα σώματα).
Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άλλαξαν πολλά και κάπως έτσι, η Νότιγχαμ Φόρεστ επιστρέφει στην Premier League!
ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Νίκολς, Πίπα, Τόφολο, Χογκ, Ο’ Μπράιεν, Τόμας, Σαρ (57’ Ράσελ), Σινάνι (67’ Χολμς), Γουόρντ (67’ Ρόουντς), Κόλγουιλ, Λις.
ΝΟΤΙΓΧΑΜ ΦΟΡΕΣΤ: Σαμπά (90’ λ. τρ. Χόρβατ), Σπενς, Γουόραλ, Κόλμπακ, Ντέιβις (66’ Σάριτζ), Ζινκερνάγκελ (74’ Λόου), Τζόνσον, Γέιτς, ΜακΚένα, Κουκ, Γκάρνερ.