Τα χρειάστηκε, αλλά συνεχίζει στο Europa ο Ολυμπιακός

Γλυκό το φινάλε, με τον Βαλμπουενά να ευστοχεί στο τελευταίο πέναλτι αλλά ο τίτλος του MVP πηγαίνει στον Βατσλίκ

Γλίτωσε στο τσακ το κάζο και συνεχίζει στα playoffs του Europa League (κόντρα στον Απόλλωνα) ο Ολυμπιακός.

Έπειτα από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι, οι Πειραιώτες έβγαλαν νοκ άουτ τη Σλόβαν στα πέναλτι, επικρατώντας 4-3 (1-1 κ.δ.,2-2 παρ), με τον Βαλμπουενά να ευστοχεί στην τελευταία εκτέλεση, αφού προηγουμένως ο Βατσλίκ είχε βάλει stop στον Τσακβεντάτζε.
Στην κανονική διαμορφώθηκε το 1-1 με τον Ζινκερνάγκελ να πετυχαίνει ωραίο γκολ (με λίγη δόση τύχης) με εκτός περιοχής σουτ, ενώ ισοφάρισε στο 90’+4’ ο Σάπονιτς, αφού οι «ερυθρόλευκοι» αδράνησαν σε εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων που έγινε με πάσα.

Ο Άγκμπο έκανε σέντρα-σουτ και ο Σάπονιτς ήρθε σαν τρέιλερ στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.
Εκεί, οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με παίκτη λιγότερο, αφού στα τελειώματα της κανονικής διάρκειας, ο Άμπενα μανούριασε στο 90+7’ με τον Τικίνιο και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη. Στο 100’ ο Αγκιμπού σκόραρε από κοντά μετά από κεφαλιά-πάσα του Μασούρα (δύο ασίστ), αλλά η Σλόβαν δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα.

Μετά από νέα αδράνεια των πρωταθλητών Ελλάδος, ο Γκριν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και γέμισε με μπόλικο άγχος τον Ολυμπιακό.

Με αποτέλεσμα σε εκείνο το διάστημα, όπως και γενικότερα στην παράταση να μην κάνει «μπαμ» σε καμία περίπτωση το αριθμητικό πλεονέκτημά του.
Τα πέναλτι δεν ξεκίνησαν καλά για τον Ολυμπιακό, αφού ο Κούντε αστόχησε απελπιστικά στην πρώτη «ερυθρόλευκη» εκτέλεση, αλλά ήταν γλυκό το φινάλε, με τον Βαλμπουενά να ευστοχεί στην τελευταία, αλλά ο τίτλος του MVP πηγαίνει στον Βατσλίκ που απέκρουσε προηγουμένως το πέμπτο πέναλτι των Σλοβάκων και ενώ είχε πάει άουτ το τέταρτο.